Najpiękniejszy widok na miasto. Ze św. Rocha

7/9

PATRYK OGORZAŁEK

Żeby nabrać nieco dystansu i popatrzeć na miasto z góry, warto wybrać się na św. Rocha. Jest tam pięknie położony punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Najwyższy punkt położony jest przy ul. św. Walentego, na granicy z Matysówką. By tam trafić, trzeba pojechać prosto ul. św. Walentego, przy końcu drogi, tuż przy granicy z Matysówką, jest lekkie wzniesienie. Ma on wysokość 341,3 m. Ale to nie najwyższy, ale najpopularniejszy punkt widokowy w Rzeszowie. Panorama, która się stamtąd rozciąga, jest bardzo piękna zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Wiele razy pojawiały się pomysły, by wybudować tam restaurację, w której byłby widok na całe miasto. Ciągle jeszcze nie zostały zrealizowane. Jest natomiast w tej okolicy wiele prywatnych domów, których mieszkańcy mogą się cieszyć wspaniałym widokiem na miasto.

Pewnie mało kto wie, że to wcale nie jest najwyższy punkt w mieście. Bo ten najwyżej położony jest w polach, na styku Białej i Matysówki. Ma nieco więcej, bo równe 350 m. Tam jednak znacznie trudniej trafić, bo położony jest w polach, wśród zarośli.

No cóż, naprawdę piękne widoki będziemy mieć, jeśli uda się przyłączyć Malawę, bo na terenie tej miejscowości, położonej na wschód od Rzeszowa, jest tzw. Magdalenka. To pasmo Marii Magdaleny, długie na ponad 20 km, z najwyższym wzniesieniem o nazwie Kopiec (399 m).

Na wzgórzu jest mały kościółek pw. św. Marii Magdaleny. Stojąc w pobliżu kościoła i patrząc na południe, można zobaczyć charakterystyczny szczyt Wilcze (510 m) nad Gwoźnicą, przesuwając wzrok w kierunku zachodnim, przy dobrej pogodzie zobaczymy grzbiet Suchej Góry (591 m), na zachodzie jest Chełm (528 m), Bardo (534 m) i Klonowa Góra (525 m). A przy naprawdę dobrej pogodzie widać stąd nawet Tatry.

Wszystkie zdjęcia
  • Najstarsza magnolia.  Na imię ma Małgorzata
  • Największy dąb. Sześć metrów w obwodzie i 350 lat
  • Najważniejszy punkt. Rzeszowskie przecięcie południka z równoleżnikiem
  • Najciekawsze drzewo. Kłęk kanadyjski
  • Najurokliwsze aleje.  Al. Pod Kasztanami i al. Lubomirskich
  • Największa ryba w tym sezonie. Sum z zalewu
  • Najpiękniejszy widok na miasto. Ze św. Rocha
  • Najciekawsza roślina. Kotewka orzech wodny
Więcej tematów - rzeszów
Wiadomości z Rzeszowa
Magazyn Rzeszów
Sport w Rzeszowie