Na opublikowanej niedawno „Mapie kościelnej pedofilii w Polsce” czarne krzyże oznaczają miejsca, w których księża dopuścili się takich czynów. Obok krzyży zaznaczono także liczbę poszkodowanych osób. Krótkie opisy przygotowano na podstawie publikacji w mediach. Na Podkarpaciu czarnymi krzyżami oznaczono siedem miejscowości. Mapę przygotowała fundacja „Nie lękajcie się”, dokumentująca przypadki pedofilii w Kościele i pomagająca ofiarom.

Na mapie znalazły się Hłudno, Wysoka k. Łańcuta, Dębowiec k. Jasła. Lipa k. Zaklikowa z Podkarpacia. Jest tam również wieś Mała w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Charyzmatyczny, lubiany, podziwiany

Ksiądz R.J. z Małej – skazany na dwa lata w zawieszeniu na cztery – wcześniej był znaną postacią nie tylko na terenie swojej parafii. W 1994 roku założył radio Via – katolicką rozgłośnię diecezji rzeszowskiej. Charyzmatyczna osobowość, typ przywódcy, który potrafił przekonać do siebie wielu mieszkańców wsi. Organizator i menedżer: udało mu się zdobyć unijną dotację na remont kościoła. Miłośnik motocykli, organizował w Małej Międzynarodowe Zjazdy Motocyklistów. Pod przedwojenną, ponaddwudziestometrową figurę Chrystusa co roku zjeżdżały tysiące maszyn. W kwietniu 2009 roku na rozpoczęcie sezonu motocyklowego przyjechało około dziesięciu tysięcy motocyklistów. Ksiądz mówił, że jadąc na motocyklu, czuje wszystkie zapachy świata, na trasie do Rzeszowa wie, gdzie jest piekarnia, gdzie dojrzewa zboże, a gdzie leży zdechły pies.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej