Źródło nadziei - 8 czerwca

2/7

mat. prasowe

Australia, Turcja, USA (The Water Diviner). Reż. Russell Crowe. Aktorzy: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Yilmaz Erdogan, Jai Courtney.

Russell Crowe debiutuje jako reżyser: żenady nie ma, rewelacji - też nie.

W swoim fabularnym debiucie Crowe powierza sobie rolę Australijczyka doświadczanego przez los: w bitwie o Gallipoli traci trzech synów, traci ukochaną żonę. Postanawia ciała zmarłych dzieci odszukać, wraca na powojenne tereny, boryka się z angielską biurokracją i kulturową odmiennością Turków. Ale przede wszystkim przechodzi lekcję rozbrajania stereotypów: wróg może okazać się pomocnym przyjacielem, a wojna to absurd, za który cenę życia płacą po równo wszyscy.

"Historia oparta na faktach" - głosi napis początkowy, choć przydałoby się bardziej wycieniować scenariusz. Connor zadziwiająco łatwo dostaje się tam, gdzie nie powinien, kierowany wizjami odkrywa miejsce, którego odkrycie wydaje się racjonalnie niemożliwe. Crowe jest gwiazdą hollywoodzką, co niestety widać: psychologię zastępują tu tyrady o "wychowywaniu na mężczyznę", obietnicach, których należy dotrzymać i braterskiej solidarności. Wszystko na poziomie symbolicznych słów i gestów, wśród których brakuje najważniejszego: wiarygodnych postaci.

Fabularnych cudów jest tu sporo, realizacyjnych - już niewiele. Crowe ma mniej toporną, reżyserską rękę niż choćby Angelina Jolie, świetną robotę wykonuje operator Andrew Lesnie, choć ostatecznie imponująca, ale lekko kiczowata uroda zdjęć nazbyt historię przytłacza. Docenić jednak trzeba turecką perspektywę w opowiadaniu o bitwie Gallipoli, ale też realistyczne drobiazgi, jak scena konania na polu bitwy.

Kto lubi tego rodzaju patetyczno-wzruszające widowiska, zawiedziony nie będzie. Ale "australijski Oscar" dla "Źródeł nadziei" za najlepszy film roku to już przesada.

Wszystkie zdjęcia
  • Optymistki - 3 czerwca
  • Źródło nadziei - 8 czerwca
  • Druga strona muru - 10 czerwca
  • Złota dama - 17 czerwca
  • Panny młode - 22 czerwca
  • Taxi - Teheran - 24 czerwca
Więcej tematów - rzeszów
Wiadomości z Rzeszowa
Magazyn Rzeszów
Sport w Rzeszowie