Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zawody sponsorowały Pratt & Whitney Rzeszów, Hamilton Sundstrand Poland oraz Pratt & Whitney Kalisz. Partnerami projektu są lokalne uczelnie - Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W etapie regionalnym, przeprowadzonym 7 października br. na kampusie Politechniki Rzeszowskiej, wzięło udział 11 drużyn z dwóch rzeszowskich szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Zespołu Szkół Technicznych. W ramach zawodów drużyny prezentowały swoje modele przed komisją konkursową, składającą się z przedstawicieli Pratt & Whitney Rzeszów, fundacji, Politechniki Rzeszowskiej oraz szkół biorących udział w konkursie. Zbudowane przez uczniów modele musiały spełniać określone wymogi techniczne, a całość prac należało udokumentować w raportach, które także podlegały ocenienie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Drużyny przez kilka ostatnich miesięcy projektowały i budowały modele samolotu, korzystając z materiałów szkoleniowych dostarczonych im przez fundację. Wszystkie materiały szkoleniowe, tj. moduły dotyczące m.in. historii lotnictwa, konstrukcji samolotu i materiałoznawstwa, powstały w ramach poprzedniej edycji Learn & Fly, która była częścią projektu o tej samej nazwie, realizowanego w ramach programu Erasmus+ i współfinansowanego przez Komisję Europejską.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Po zaprezentowaniu swoich modeli drużyny stanęły do rywalizacji w zawodach na najdłuższy lot. Zbudowane konstrukcje, poruszając się lotem szybowym, transportując obciążenie o wadze 100 g, musiały przelecieć jak najdłuższy odcinek. Najdalej poszybował samolot zbudowany przez drużynę ZST-Fly składająca się z uczniów Zespołu Szkół Technicznych: Kamila Ficka, Karola Drala i Bartłomieja Kużdzała, pod opieką nauczyciela Janusza Ficka. To właśnie do nich trafiły złote medale za pierwsze miejsce oraz nagroda 2000 zł. Drugie miejsce zajęła drużyna LDG z Zespołu Szkół Mechanicznych w składzie: Marcin Wrzos, Bartek Dzień, Adam Micał oraz Maksymilian Wilisowski, których opiekunem był nauczyciel Bogdan Czach. Drużyna otrzymała srebrne medale oraz 1000 zł nagrody. Na trzecim miejscu, z brązowym medalem i nagrodą 500 zł, uplasowała się Esiok DT, w której skład wchodzili: Miłosz Kawalec, Krystian Haligowski, Radosław Hadała oraz Bartosz Królikowski, również pod opieką Bogdana Czacha z ZSM w Rzeszowie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Tydzień po zawodach w Rzeszowie odbyły się zawody regionalne w Kaliszu, w których startowali uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych. Medale i nagrody finansowe przypadły kolejno drużynom Jastrząb Team oraz Mechanicy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Drużyny, które w etapach regionalnych w Rzeszowie i Kaliszu zajęły pierwsze i drugie miejsce, spotkają się w Rzeszowie, na kampusie Politechniki Rzeszowskiej, w zaplanowanym na 4 listopada br. wielkim finale. Podobnie jak w etapie regionalnym drużyny będą musiały zaprezentować raport z modyfikacji wprowadzonych w konstrukcji ich modelu i zaprezentować się przed komisją konkursową. W konkurencji na najdłuższy lot wystawione zostaną konstrukcje zbudowane do etapów regionalnych zmodyfikowane dodatkowo o napęd. Pula nagród finałowych wynosi 6500 zł.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Poza konstruowaniem samolotów i rywalizacją w zawodach uczniowie biorący udział w konkursie mieli okazję dowiedzieć się o możliwości zatrudnienia i pracy w branży lotniczej. Otrzymali dostęp do tzw. Careers Kit – przewodnika po karierze w przemyśle lotniczym: od operatora CNC, przez technologów i inżynierów, po obsługę naziemną lotniska i personel pokładowy. Ten swoisty przewodnik skierowany jest do młodych ludzi poszukujących swojej ścieżki kariery, ale także do nauczycieli, rodziców i doradców zawodowych. "Careers Kit" zawiera prezentacje możliwości edukacji dla konkretnych stanowisk i wykaz firm poszukujących pracowników na określone stanowiska, ale także unikalne, bo autentyczne rekomendacje dla listy zawodów zebrane wśród pracowników firm lotniczych.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Konkurs jest kontynuacją idei projektu edukacyjnego Learn & Fly, który realizowany był w latach 2017–2019 przez partnerów z Polski, Hiszpanii i Portugalii, współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Jednym z partnerów i organizatorem konkursu była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza". Partnerem zawodów była Pratt & Whitney Rzeszów.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.