Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gazeta Wyborcza i Wysokie Obcasy wspierają #czarnypiątek, dlatego ten artykuł jest dostępny za darmo dla wszystkich.

W piątek o godz. 17 przy biurze poselskim Stanisława Piotrowicza przy ul. Tkackiej 2 (siedziba PiS) w Krośnie będą demonstrować ci, dla których zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej jest niedopuszczalne.

– Istnieje pewien obszar ludzkiego życia, w który nie można ingerować tak restrykcyjnym prawem. Zaostrzenie ustawy zdaje się wynikać z założenia, że nieodpowiedzialne kobiety skłonne są do zła i chętnie z byle powodu decydują się na usunięcie ciąży. To krzywdzące założenie. Decyzja o usunięciu ciąży to sprawa poważna, zwykle dramat kobiety i całej rodziny – podkreślają organizatorzy krośnieńskiego protestu.

ZOBACZ: „Czarny piątek” w Rzeszowie. Kobiety znowu wyjdą na ulicę

– Dotychczasowy tzw. kompromis aborcyjny pozwalał na aborcję w sytuacji gwałtu, ciężkich uszkodzeń płodu i zagrożenia dla życia matki. Wydaje się, że to absolutne minimum zapewniające kobietom godność i pewien obszar do decydowania o własnym życiu – dodają i zapraszają na demonstrację.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.