Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy czytelników „Gazety Wyborczej” do niecodziennej zabawy. Sami możecie wytypować imiona dla czterech pomników przyrody, które znajdują się w różnych częściach miasta. Niczego nie chcemy oczywiście sugerować, ale mogą być to np. imiona najsławniejszych osób kojarzonych z miastem, a może z osiedlami, na których rosną drzewa, czy postaci historycznych. Czekamy na wszystkie Wasze propozycje. Imiona zostaną wybrane w drodze internetowe sondy.

Cztery drzewa do nazwania

Pierwsze z drzew to ponad 27-metrowa topola szara, która rośnie na os. Kmity. Znajduje się tuż przy placu zabaw w parku Zdrowia.

Swojego imienia szuka też ponad 16-metrowy buk zwyczajny, znajdujący się w parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie w rejonie ul. Pułaskiego. W pobliżu rezerwatu Lisia Góra przy ścieżce pieszo-rowerowej, obok ujęcia wody przemysłowej dla byłego WSK Rzeszów, rośnie prawie 28-metrowa topola szara, która również ma zostać zakwalifikowana jako pomnik przyrody. Drzewem, które czeka na swoje imię, jest też niemal 20-metrowy jesion wyniosły, który rośnie przy ul. Moniuszki, naprzeciwko Kliniki Chirurgii Oka obok pl. Balcerowicza.

Czekamy na propozycje mieszkańców

W Rzeszowie jest już 50 nazwanych pomników przyrody. Na takie miano może zasłużyć drzewo, które ma szczególną wartość dla przyrody czy historii miasta. Decydują o tym też ich imponujące wymiary. – Pomysł nadania imion dla tych czterech drzew wyszedł od samych mieszkańców miasta. Jeden z ekologów wnioskował o uznanie ich jako pomniki. Poszliśmy tropem innych miast, które już od dawna organizują tego typu akcje – mówi Mateusz Kędzior z wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

– Nie określiliśmy, ile lat mogą mieć te drzewa. Musielibyśmy zrobić nawiert, który mógłby naruszyć ich strukturę. Braliśmy pod uwagę za to ich imponującą wysokość, obwód, rozpiętość i inne charakterystyczne cechy, które wyróżniają je na tle innych drzew. Podczas oględzin stwierdziliśmy, że akurat te cztery zasługują na nadanie im imion – dodaje.

Czekamy na Wasze propozycje imion. Można je wysłać e-mailem na adres listy@rzeszow.agora.pl lub przesłać jako wiadomość na naszym Facebooku. Można też do nas zadzwonić: 17 780 30 00.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.