Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

„Mając na uwadze bezpieczeństwo studentów, doktorantów oraz pracowników Uczelni, w dniu dzisiejszym, tj. 11 marca 2020 r., podjąłem decyzję o odwołaniu wszystkich zajęć dydaktycznych na Politechnice Rzeszowskiej w terminie od 11.03.2020 od godz. 12.00 do 10.04.2020” – informuje w komunikacie prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski.

„Jednocześnie zapewniam, że uczelnia dołoży wszelkich starań, by umożliwić studentom i doktorantom realizację programu nauczania oraz zaliczenia zajęć. Dalsze decyzje będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej” – dodaje Markowski.

Koronawirus na Podkarpaciu. Pierwszy przypadek wykryto u 57-latki

W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Pacjentką jest 57-letnia mieszkanka Leżajska. Przebywa w Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Hepatologicznym Szpital św. Michała Archanioła w Łańcucie.

Pacjentka w poniedziałek 9 marca zgłosiła się na oddział zakaźny w Łańcucie. Miała typowe objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem. Pobrana od niej próbka dotarła do sanepidu we wtorek w godzinach popołudniowych.

Koronawirus w Polsce. Odwołano zajęcia w szkołach i na uczelniach

Od czwartku nie będą się odbywać zajęcia w szkołach, ale rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką nauczycieli dyżurnych. Od poniedziałku wszystkie szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte. To decyzja rządu Mateusza Morawieckiego, która obowiązuje od 12 do 25 marca. Została ogłoszona w środę przed południem.

Decyzja o zamknięciu placówek zapadła podczas porannych obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Koronawirus w Polsce. Co warto wiedzieć na jego temat

Koronawirus o zmienionej niedawno nazwie SARS-CoV-2 powoduje zapalenie płuc o nazwie COVID-19. Choroba ta objawia się gorączką, suchym kaszlem, trudnościami z oddychaniem, widocznymi zmianami w płucach na skanach RTG. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawy żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Okres inkubacji wirusa (czyli czas od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby) trwa od jednego do 14 dni. Wirus należy do rodziny tzw. koronawirusów, które swoją nazwę zawdzięczają temu, że pod mikroskopem elektronowym pokrywające je wypustki przypominają koronę słoneczną, która otacza Słońce w czasie całkowitego zaćmienia.

Nie ma dostępnej szczepionki, a nawet jeśli zostałaby stworzona, to i tak jej produkcja trwałaby kilka miesięcy (i nie ma możliwości przyspieszenia tego procesu ze względów technologicznych). Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że szczepionka będzie gotowa najwcześniej za rok.

Koronawirus. Jak chronić się przed zarażeniem?

Przed zarazkiem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

Z powodu trwania epidemii SARS-CoV-2 Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia-Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji). Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do odwołania.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.