Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

W środę rano Ministerstwo Zdrowia podało, że na Podkarpaciu potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. 57-letnia pacjentka z Leżajska przebywa od poniedziałku na oddziale zakaźnym w Łańcucie. W Polsce stale rośnie liczba pacjentów z koronawirusem.

Przed południem Piotr Gliński, minister kultury, poinformował o zawieszeniu działalności wszystkich instytucji kultury.

Od czwartku do 25 marca zamknięte będą kina, teatry, muzea, filharmonie, opery, galerie i szkoły artystyczne.

Koronawirus. Instytucje kultury zamknięte przez dwa tygodnie

Informacje przekazano na konferencji prasowej, która odbyła się po porannych obradach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Piotr Gliński powiedział, że od czwartku wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze, w którym gromadzi się dużo osób. - Oczywiście, jakaś praca naukowa w muzeach może być kontynuowana, bo to nie stwarza zagrożeń związanych z podstawową sytuacją w tej chwili, z jaką się mierzymy - poinformował Piotr Gliński.

Koronawirus. Powinniśmy zmienić nawyki kulturowe

Minister kultury stwierdził, że powinniśmy zmienić swoje nawyki kulturowe. Chodzi o m.in. podawanie rąk na powitanie, które ułatwiają rozprzestrzenianie koronawirusa. 

W środę zapadła również decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych w kraju od poniedziałku do 25 marca.

- Już od czwartku placówki będą niedostępne dla procesów oświatowych. Jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować tak szybko opiekę, w czwartek i piątek placówki będą otwarte. Nauczyciele będą pracować i pilnować dzieci żeby umożliwić rodzicom logistykę - mówił w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus jest już na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu na oddziałach zakaźnych jest 11 pacjentów, a nadzorem sanepidu w związku z koronawirusem objęte są 422 osoby. Przeprowadzono 97 testów pod kątem wykrycia koronawirusa, na kwarantannie domowej przebywają 93 osoby.

Na razie wiadomo o jednym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w województwie.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.