Narodowy Fundusz Zdrowia w Rzeszowie apeluje o ograniczenie wizyt osobistych w poradniach lekarskich i urzędach w związku z koronawirusem. - Sytuacja nie jest krytyczna, ale poważna - informuje NFZ.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje.

Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z kolejnymi przypadkami koronawirusa w Polsce prosi mieszkańców o ograniczenie wizyt osobistych w poradniach lekarza rodzinnego i korzystanie w miarę swoich możliwości z teleporad. Więcej o korzystaniu z teleporad można przeczytać pod tym linkiem - TUTAJ.

Koronawirus na Podkarpaciu. NFZ zaleca ograniczenie wizyt w urzędach

Dodatkowo zaleca się ograniczenie wizyt w urzędach i innych placówkach takich jak NFZ.

Jak informuje NFZ, placówka ochrony zdrowia, która jest zamknięta z powodu zagrożenia koronawirusem,  ma obowiązek ustanowienia swojego zastępcy . - Sytuacja nie jest krytyczna, ale jest poważna - informuje NFZ.

Koronawirus na Podkarpaciu. Pierwszy przypadek wykryto u 57-latki

W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Pacjentką jest 57-letnia mieszkanka Leżajska. Przebywa w Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Hepatologicznym Szpitala św. Michała Archanioła w Łańcucie.

Pacjentka w poniedziałek, 9 marca zgłosiła się na oddział zakaźny w Łańcucie. Miała typowe objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem. Pobrana od niej próbka dotarła do sanepidu we wtorek w godzinach popołudniowych.

Koronawirus w Polsce. Odwołano zajęcia w szkołach i na uczelniach

Od czwartku nie będą się odbywać zajęcia w szkołach, ale rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką nauczycieli dyżurnych. Od poniedziałku wszystkie szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte. To decyzja rządu Mateusza Morawieckiego, która obowiązuje od 12 do 25 marca. Została ogłoszona w środę przed południem.

Decyzja o zamknięciu placówek zapadła podczas porannych obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Koronawirus w Polsce. Co warto wiedzieć na jego temat

Koronawirus o zmienionej niedawno nazwie SARS-CoV-2 powoduje zapalenie płuc o nazwie COVID-19. Choroba ta objawia się gorączką, suchym kaszlem, trudnościami z oddychaniem, widocznymi zmianami w płucach na skanach RTG. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawy żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Okres inkubacji wirusa (czyli czas od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby) trwa od jednego do 14 dni. Wirus należy do rodziny tzw. koronawirusów, które swoją nazwę zawdzięczają temu, że pod mikroskopem elektronowym pokrywające je wypustki przypominają koronę słoneczną, która otacza Słońce w czasie całkowitego zaćmienia.

Nie ma dostępnej szczepionki, a nawet jeśli zostałaby stworzona, to i tak jej produkcja trwałaby kilka miesięcy (i nie ma możliwości przyspieszenia tego procesu ze względów technologicznych). Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że szczepionka będzie gotowa najwcześniej za rok.

Koronawirus. Jak chronić się przed zarażeniem?

Przed zarazkiem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

Z powodu trwania epidemii SARS-CoV-2 główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia-Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji). Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do odwołania.

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem