Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Mamy 25 nowych przypadków zakażenia #koronawirus potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - informuje z rana Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Potwierdzone przypadki dotyczą dziewięciu osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), pięciu osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), trzech osób z woj. wielkopolskiego (Kalisz i Poznań), dwóch osób z woj. opolskiego (Opole), dwóch osób z woj. śląskiego (Cieszyn, Tychy), dwóch osób z woj. podkarpackiego oraz dwóch osób z woj. łódzkiego (Łódź). Tylko jedna osoba jest w stanie średnim, pozostali pacjenci są w stanie dobrym.

Nowe zakażenia na Podkarpaciu to młoda kobieta z powiatu leżajskiego (stan dobry) oraz mężczyzna w sile wieku z powiatu mieleckiego (stan dobry). Jak podaje portal hejmielec.pl, stan mężczyzny jest na tyle dobry, że nie wymaga on przewiezienia do szpitala. Przebywa pod ścisłą kwarantanną.

Koronawirus. Dziesięć osób zakażonych na Podkarpaciu

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 150/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Na Podkarpaciu już dziesięć osób jest zakażonych koronawirusem. Wcześniejsze przypadki to dziewięć osób z powiatu leżajskiego oraz jedna osoba z woj. lubelskiego przebywająca w szpitalu w Nisku. Pod nadzorem pozostaje 1906 osób, dla 1106 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Aktualnie hospitalizowanych jest 56 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 393 testy.

Aktualizacja: Nie żyje 67-letni mężczyzna leżący w szpitalu w Łańcucie zarażony koronawirusem. Nowy przypadek z powiatu leżajskiego

Zmarły dziś 67-letni mężczyzna, jak informuje na Twitterze ministerstwo, „od początku był w ciężkim stanie, miał choroby współistniejące”. To czwarta ofiara koronawirusa w Polsce.

Z wieczornego komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że na Podkarpaciu potwierdzono dziś kolejny przypadek osoby zakażonej. – To kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego, jest w dobrym stanie. Jest objęta ścisłą kwarantanną domową – potwierdza informacje ministerstwa Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiej.

Od poniedziałku szpital w Łańcucie tylko dla pacjentów z koronawirusem

Podkarpacie ma siedem szpitali ze 167 miejscami dla osób z chorobami zakaźnymi: w Jaśle, Jarosławiu, Mielcu, Przemyślu, Sanoku oraz Dębicy i Łańcucie. Od poniedziałku szpital w Łańcucie funkcjonuje wyłącznie jako zakaźny przeznaczony wyłącznie dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jest tam 289 miejsc i 30 miejsc intensywnej terapii. Przed szpitalem zostały ustawione trzy namioty, w których będą segregowani pacjenci. W razie potrzeby szpital ten może uruchomić dodatkowe 100 miejsc.

Podkarpacie ma pięć karetek sanitarnych, które są dostosowane do tego, by przewozić osoby z podejrzeniem koronawirusa. Uruchomiona zostanie także karetka wymazowa, w której od osób przebywających na kwarantannie domowej będzie można pobierać wymazy do testów na koronawirusa. Na całym Podkarpaciu w szpitalach jest w sumie 57 respiratorów.

Koronawirus w Polsce. Nieczynne sklepy, granice zamknięte

Od soboty w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Na 10 dni zamknięte zostaną granice dla cudzoziemców, Polacy po powrocie muszą obowiązkowo odbyć 14-dniową kwarantannę.

Osobom, które nie będą miały gdzie odbyć kwarantanny, miejsce wskaże wojewoda. W Rzeszowie przygotowano w tym celu akademiki należące do Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uniwersytet Rzeszowski pod te potrzeby przygotowuje dom studencki Olimp, mieszczący się przy ul. Siemieńskiego, a Politechnika Rzeszowska – w pierwszej kolejności Aviatę w Jasionce przy Ośrodku Kształcenia Lotniczego. Olimp ma 220 miejsc, Aviata – 70. Politechnika Rzeszowska przygotowuje także duży akademik w miasteczku studenckim w głównym kampusie uczelni przy al. Powstańców Warszawy. To Ikar na 555 miejsc.

Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na dowóz i na wynos. Galerie handlowe zostaną zamknięte, ale sklepy poza galeriami będą czynne.

W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej.

Powyżej tysiąca pacjentów z koronawirusem. Scenariusz na najbliższe dni?

W poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że w Polsce jest w tej chwili około 800 hospitalizacji, a 8 tysięcy osób poddanych jest kwarantannie. - Ta liczba w najbliższym tygodniu będzie rosła w podobnym tempie, co w innych krajach Europy. Efektów decyzji z ostatnich dni będziemy mogli oczekiwać za 7-10 dni. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich będzie skutkowało tym, że w ciągu tych dni tempo wzrostu zakażeń powinno spaść. Da nam to szansę na terapię - poinformował Łukasz Szumowski. 

- W najbliższym tygodniu spodziewam się, że będziemy mieć powyżej tysiąca pacjentów z pozytywnym wynikiem COVID-19. Mam nadzieję, że liczba zakażeń spowolni. Po to działamy w ścisłym rygorze. Bardzo dziękuję za stosowanie się do zaleceń kwarantanny i akcji "Zostańmy w domu" - powiedział Szumowski. Minister podziękował również lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom i służbom sanitarnym, a także policji i straży granicznej.

- Mamy w tej chwili sieć szpitali zakaźnych. W każdym województwie jest co najmniej jeden taki szpital. Jak sieć została zatwierdzona, dziś zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej do każdego szpitala. Każdy szpital dostanie tysiąc sztuk maseczek, tysiąc sztuk kombinezonów i gogli. Ministerstwo Zdrowia zabezpieczy te szpitale. Zostanie uruchomiony dodatek za gotowość, który będzie w zależności od liczby łóżek i łóżek respiratorowych, przeliczany na każdy szpital - poinformował Szumowski.

Minister zdrowia poinformował także, że od poniedziałku w kraju działa 19 laboratoriów, co pozwoli wykonywać 6 tys. testów dziennie. - Obecnie w laboratoriach rozdysponowaliśmy ok. 40 tys. testów. Do tej pory wykonaliśmy ok. 7 tys. testów - podał Szumowski.

Raport. Koronawirus na Podkarpaciu dzień po dniu

  1. 11 marca - potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. 57-letnia pacjentka z Leżajska jest na oddziale zakaźnym w Łańcucie. Jest zatrudniona w jednej z leżajskich przychodni. Placówka jest zamknięta do odwołania. Pozostali pracownicy zostali poddani kwarantannie. 57-latka w poniedziałek 9 marca zgłosiła się na oddział zakaźny w Łańcucie. Miała typowe objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem. 
  2. 12 marca - dwa nowe przypadki. Zakażone osoby są powiązane z pierwszą zakażoną kobietą z Leżajska, mogły mieć kontakt z osobami z Niemiec. To dwaj mężczyźni, jeden w wieku ok. 60, drugi ok. 65 lat. Jeden z nich jest hospitalizowany w Łańcucie na oddziale zakaźnym, a jeden w Leżajsku, gdzie zakaźnego nie ma, ponieważ został przyjęty z podejrzeniem zwykłej infekcji.
  3. 13 marca - Ministerstwo Zdrowia informuje o trzech kolejnych osobach zakażonych na terenie Podkarpacia: młoda pacjentka z woj. lubelskiego hospitalizowana w Nisku i dwie kobiety w sile wieku z powiatu leżajskiego, które były poddane kwarantannie.
  4. 14 marca - w sobotę wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o jednym nowym przypadku zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu - to starszy mężczyzna z powiatu leżajskiego, który miał styczność z SARS-CoV-2.
  5. 15 marca - kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego, która miała styczność z SARS-CoV-2.
  6. 16 marca - trzy nowe zakażenia na Podkarpaciu to młoda kobieta z powiatu leżajskiego (stan dobry), kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego (stan dobry) oraz mężczyzna w sile wieku z powiatu mieleckiego (stan dobry). Jeden z zakażonych zmarł. To 67-letni mężczyzna z powiatu leżajskiego leżący w szpitalu w Łańcucie. Jak podaje ministerstwo, „od początku był w ciężkim stanie, miał choroby współistniejące”. Na Podkarpaciu dotychczas stwierdzono 11 zakażeń koronawirusem.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.