Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zmarły dziś 67-letni mężczyzna, jak informuje na Twitterze ministerstwo, „od początku był w ciężkim stanie, miał choroby współistniejące”. To czwarta ofiara koronawirusa w Polsce.

Z informacji szpitala w Łańcucie wynika, że zmarły 67-latek od 10 marca był leczony w Oddziale Chorób Wewnętrznych w Leżajsku, ale później stan pogorszył. Pacjent był niewydolny oddechowo i konieczne było prowadzenie oddechu zastępczego, dlatego został przeniesiony na Oddział Intensywnej Terapii w tym samym szpitalu.

"Po kilkukrotnym zatrzymaniu krążenia, wymagający farmakologicznego wsparcia układu krążenia, z niewydolnością nerek, został zdyskwalifikowany z procedury pozaustrojowej wymiany gazów oddechowych ECMO" - czytamy w informacji przekazanej przez łańcucki szpital.

Mężczyzna został przewieziony z Leżajska do Łańcuta, ale po krótkim czasie mino podjętych prób resuscytacji zmarł w następstwie kolejnego zatrzymania krążenia.

W ciągu dnia ministerstwo podało informację o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. W wieczornym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu na Podkarpaciu kolejnego przypadku osoby zakażonej. – To kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego, jest w dobrym stanie. Jest objęta ścisłą kwarantanną domową – potwierdza informacje ministerstwa Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiej.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono już 11 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-COS-2 w województwie podkarpackim.

Koronawirus. Na Podkarpaciu 1621 osób objętych kwarantanną domową

Jak informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 2808 osób. Dla 1621 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Aktualnie hospitalizowanych jest 45 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 521 testów.

W Polsce stwierdzono dotychczas łącznie 177 zakażeń koronawirusem - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Raport. Koronawirus na Podkarpaciu dzień po dniu

  1. 11 marca - potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. 57-letnia pacjentka z Leżajska jest na oddziale zakaźnym w Łańcucie. Jest zatrudniona w jednej z leżajskich przychodni. Placówka jest zamknięta do odwołania. Pozostali pracownicy zostali poddani kwarantannie. 57-latka w poniedziałek 9 marca zgłosiła się na oddział zakaźny w Łańcucie. Miała typowe objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem.
  2. 12 marca - dwa nowe przypadki. Zakażone osoby są powiązane z pierwszą zakażoną kobietą z Leżajska, mogły mieć kontakt z osobami z Niemiec. To dwaj mężczyźni, jeden w wieku ok. 60, drugi ok. 65 lat. Jeden z nich jest hospitalizowany w Łańcucie na oddziale zakaźnym, a jeden w Leżajsku, gdzie zakaźnego nie ma, ponieważ został przyjęty z podejrzeniem zwykłej infekcji.
  3. 13 marca - Ministerstwo Zdrowia informuje o trzech kolejnych osobach zakażonych na terenie Podkarpacia: młoda pacjentka z woj. lubelskiego hospitalizowana w Nisku i dwie kobiety w sile wieku z powiatu leżajskiego, które były poddane kwarantannie.
  4. 14 marca - w sobotę wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o jednym nowym przypadku zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu - to starszy mężczyzna z powiatu leżajskiego, który miał styczność z SARS-CoV-2.
  5. 15 marca - kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego, która miała styczność z SARS-CoV-2.
  6. 16 marca - trzy nowe zakażenia na Podkarpaciu to młoda kobieta z powiatu leżajskiego (stan dobry), kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego (stan dobry) oraz mężczyzna w sile wieku z powiatu mieleckiego (stan dobry). Jeden z zakażonych zmarł. To 67-letni mężczyzna z powiatu leżajskiego leżący w szpitalu w Łańcucie. Jak podaje ministerstwo, „od początku był w ciężkim stanie, miał choroby współistniejące”. Na Podkarpaciu dotychczas stwierdzono 11 zakażeń koronawirusem.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.