Kiedy 25 marca lekcje online z powodu epidemii koronawirusa stały się obowiązkowe w całym kraju, Rzeszów mógł być spokojny. Zakup pakietu Office 365 od Microsoftu okazał się strzałem w dziesiątkę, a ruch na miejskich serwerach bił wszelkie rekordy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wtorek, godz. 10. Dzień przed tym, jak we wszystkich szkołach w Polsce nauczanie zdalne staje się obowiązkowe. W IIIb właśnie zaczyna się lekcja WOS. Zosia jest u siebie w domu w Cisnej, Martyna w Pstrągowej, Szymon w Gwoźnicy, a Iga z Pikulic pod Przemyślem w drodze do Rzeszowa. Kiedy lekcja się zaczyna, są z mamą w Dubiecku, kiedy kończy, właśnie dojeżdżają do Rzeszowa.

Wszystkich nas łączy Teams

Tych licealistów i pozostałych z Rzeszowa, którzy także tego dnia są u siebie w domach, skomunikował Teams – narzędzie, dzięki któremu można się połączyć na rozmowie wideo. Tylko prowadzący zajęcia Piotr Wanat jest w szkole przy ul. 3 Maja.

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

To I LO w Rzeszowie, zabytkowy budynek stojący w centrum miasta, przy wyjątkowo pustym z powodu koronawirusa reprezentacyjnym deptaku miejskim.

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Piotr Wanat, nauczyciel WOS, historii, metodyk z zamiłowania i dyrektor I LO, na lekcję zaprosił również studentów. – Kiedy współpracująca ze mną dr Elżbieta Biesiadecka z Uniwersytetu Rzeszowskiego zadzwoniła, że w związku z koronawirusem zajęcia ze studentami, na które przychodzi od kilkunastu lat, musimy odwołać, zaproponowałem, żeby tego nie robić. Dołączyłem na ten czas studentów do naszej chmury i mogli na żywo uczestniczyć w lekcji – mówi Piotr Wanat.

Współczesna szkoła: w chmurze, ze Swayem i Formsami

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Lekcja w IIIb jest o terroryzmie. Uczniowie na swoich ekranach mają wyświetlane ćwiczenia, które rozwiązują na żywo, raz po raz są wywoływani przez nauczyciela do dyskusji. – Ćwiczenia mam w chmurze, jednym kliknięciem ściągam je i kieruję do wirtualnej klasy IIIb. Za moment uczniowie mają wszystko. Nikt nie musi notować, bo wszystko, co było na lekcji niezbędne, dostanie ode mnie. Każdy koncentruje się na zajęciach i w pełni wykorzystuje nasz wspólny czas. Lekcja do złudzenia przypomina tę tradycyjną. Tyle że młodzież bywa bardziej aktywna niż w klasie – ocenia nauczyciel.

Choć z wykształcenia jest humanistą, teraz wirtualne życie szkoły pochłonęło go bez reszty.

– Office 365 to fantastyczne narzędzie. Korzystamy z niego od trzech lat, tyle że do tej pory robiliśmy to okazjonalnie i używaliśmy tylko niektórych aplikacji. Teraz całą szkołę przenieśliśmy w wirtualny świat – mówi Piotr Wanat.

Dołączyły nowe aplikacje

Tym, z czego nauczyciele i uczniowie korzystali od dawna, była poczta – Outlook, OneDrive, SharePoint. Tam jest wirtualny pokój nauczycielski, a w nim m.in. wszystkie szkolne dokumenty, niezbędne przepisy, statut szkoły, a także zdjęcia z wycieczek i filmy promocyjne szkoły – takie cyfrowe archiwum.

– Kiedy proszę nauczycieli o wypełnienie jakiegokolwiek dokumentu, udostępniamy go wirtualnie. Każdy edytuje, wypełnia i odsyła. Od dawna nie korzystam z pendrive’ów, bo wszystko mam pod ręką na OneDrivie. Materiały, z których korzystam na lekcji, mam właśnie tam. Do robienia szybkich prezentacji polecam aplikację Sway. Jest tak łatwa w obsłudze, że prezentację na lekcję, gdy się zapomni wcześniej, można zrobić nawet w 10 minut, na przerwie – wylicza zalety funkcjonalności pakietu Office 365 Piotr Wanat. I wyjaśnia: – W środę o godz. 8 mam lekcję z klasą pierwszą. Temat: wybory. Pokażę prezentację w Swayu. Slajd po slajdzie będziemy omawiać i dyskutować. Fantastycznym narzędziem do tworzenia testów jest Forms. Wcześniej skorzystałem z niego raz czy dwa, teraz posługuję się nim częściej. W ubiegłym tygodniu miałem powtórkę z organizacji międzynarodowych z maturzystami. Ustawiłem test na 45 minut, zadałem 21 urozmaiconych mapami i zdjęciami pytań. Uczniowie rozwiązali test w zadanym czasie, a ja na koniec dostałem gotowy raport z wynikami, które omówiliśmy na kolejnej lekcji.

Narzędziem, które w ostatnim czasie stało się popularne w szkole, są Teamsy, czyli możliwość łączenia się w wirtualne zespoły, np. klasowe. Powoli udaje się do nich przekonać nawet tych nauczycieli, którzy początkowo byli nieco nieufni wobec takiej formy kontaktu z uczniami.

Zdaniem dyrektora Wanata to narzędzie świetnie sprawdzające się zwłaszcza na trudniejszych lekcjach: matematyki czy chemii, gdzie wszystko dzieje się na żywo.

Zawsze można dołączyć tablet graficzny

– Matematykom i chemikom dodatkowo kupiliśmy tablety graficzne. Szybko się zorientowaliśmy, że to pomoże im na żywo rozwiązywać zadania, pisać reakcje chemiczne. Obraz przez Teamsy dociera do uczniów w czasie rzeczywistym. W dowolnym momencie uczeń prosi o wyjaśnienie, skąd się coś wzięło. Nauczyciel może korygować swój zapis wielokrotnie i tłumaczyć kolejny raz. To wszystko dzieje się jak w klasie, tylko teraz każdy dom jest klasą – mówi Piotr Wanat.

I LO w Rzeszowie do niedawna miało dwa takie tablety, ale kiedy okazało się, że szkołę trzeba przenieść w całości do wirtualnego świata, dyrektor natychmiast kupił pięć kolejnych. Po sprawdzeniu przydatności zamówił kolejne. – Pewnie inni też wpadli na ten pomysł, bo choć minęło już kilka dni, jeszcze ich nie dostałem – mówi dyrektor Wanat.

Zapewnia, że I LO zachowuje zdrowe proporcje: część lekcji odbywa się na żywo, a część przez komunikator, na którym uczniowie mają udostępniane materiały do samodzielnej pracy.

Piotr Wanat: Zapraszamy pana ministra do polskiej stolicy innowacji

– Do e-learningu jesteśmy gotowi w 100 proc. Jutro na te nasze lekcje mogę zaprosić pana ministra, by zobaczył, jak to robimy na Podkarpaciu w stolicy innowacji – mówi Piotr Wanat.

I opowiada o planach na kolejne dni.

– Przygotowujemy się do e-wywiadówki, która odbędzie się 7 kwietnia. Dotąd to my zapraszaliśmy rodziców do szkoły, teraz będziemy gościć w ich domach. Usiądą przed komputerami swoich dzieci. Kiedy wybuchła epidemia, odwołaliśmy spotkanie z panem sędzią Arturem Lipińskim. Ale teraz utworzymy grupę dla klas humanistycznych i zaprosimy pana sędziego do poprowadzenia spotkania w chmurze. Podobne spotkanie planowaliśmy dla klas informatycznych o technologiach 5G. Nic nie stoi na przeszkodzie, by i ono odbyło się online. Mam ucznia z Niemiec, który chciał do nas przyjechać uczyć się od września przez semestr zimowy. Teraz napisał do mnie, że będzie musiał zrezygnować, bo obawia się epidemii. A ja zaraz mu odpiszę, że nie ma powodu, by rezygnował ze swoich planów, i że mogę go dołączyć już teraz do wirtualnej klasy. Będzie brał udział w lekcjach ze swoimi rówieśnikami z pierwszej klasy.

– Jesteśmy starą szkołą i wiemy, że tradycja jest ważna, ale wiemy też, że jeśli cyfrowo nie będziemy nadążać za naszymi uczniami, to z czasem przepaść między nami stanie się nie do pokonania – dzieli się refleksją Piotr Wanat.

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Nie jest idealistą i zdaje sobie sprawę z ograniczeń: nie w każdym domu jest szerokopasmowy internet, nie w każdej rodzinie każde dziecko ma własny laptop czy tablet. Bywają rodziny, w których dzieci korzystają z komórek rodziców. – Zamiast np. bezpłatnych podręczników każdy uczeń w kraju powinien otrzymać tablet z e-podręcznikami i dostęp do bezpłatnego internetu. Nauczanie zdalne jest znakomitą alternatywą i uzupełnieniem dla tradycyjnego. Przecież nie wiemy, co nas jeszcze w przyszłości może spotkać – mówi.

Wizjonerska inwestycja władz Rzeszowa

I LO korzysta z pakietu Office 365 od trzech lat, a miasto Rzeszów dla wszystkich swoich szkół kupiło go od Microsoftu dwa lata temu. Dziś ta inwestycja wydaje się wizjonerska. Bo kiedy pierwszego dnia obowiązkowej nauki online wprowadzonej w całym kraju z powodu koronawirusa padały serwery, na których zawieszone są e-dzienniki tysięcy polskich szkół, Rzeszów mógł cieszyć się z sukcesu.

– Jako jedyne miasto w Polsce na taką skalę i tak szybko wdrożyliśmy Office 365, m.in. dzięki temu, że mieliśmy miejską sieć Resman i swój dziennik elektroniczny – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

I obrazowo przedstawia to tak: – Dziennik elektroniczny to fundament, do którego zostało dobudowane piętro w postaci Office 365 powiązane z kontami. Mając konto w dzienniku, można automatycznie założyć konto w Office 365. Jest to zautomatyzowane.

– 25 marca szkoły w całej Polsce miały problemy z dostępem do dziennika elektronicznego. U nas to się nie może zdarzyć. Bo nasz e-dziennik jest zainstalowany na naszej infrastrukturze teleinformatycznej, nie korzystamy z serwerów chmurowych. My za to odpowiadamy i kiedy widzimy, że jest duży ruch, możemy dołożyć mocy procesorów i wszystko działa bez przeszkód – mówi Sławomir Świder. W ciągu pierwszych dni, kiedy szkoły zaczęły przenosić się do wirtualnego świata, ruch na miejskich serwerach zwiększył się kilkaset razy.

– Kiedy w innych miastach uczniowie i nauczyciele dopiero zakładają konta, u nas wszystkie miejskie szkoły zaczęły pracować w Teamsie. Widzimy, jak nauczyciele zakładają zespoły, zapraszają uczniów, a lekcje się odbywają – mówi wicedyrektor Świder.

Kiedy dwa lata temu Rzeszów zdecydował się na wprowadzenie pakietu Office 365, jednolitego dla wszystkich szkół w mieście, którego działanie opiera się na miejskiej infrastrukturze i jest niezależne od obciążenia w innych miastach, nikt jeszcze nie przypuszczał, że nauczanie zdalne będzie w Polsce obowiązkowe.

– Nam wtedy chodziło o to, by dać nauczycielom lepsze narzędzia. Nie wszyscy z tego skorzystali od razu. Teraz jednak okazało się, że jesteśmy doskonale przygotowani na takie sytuacje jak ta, z którą mamy do czynienia. Możemy założyć ręce i patrzeć, jak wspaniale to działa własną siłą rozpędu – mówi Sławomir Świder.

Ale argumentów za wdrożeniem Office’a było więcej.

– To kompletny pakiet biurowy, używany w 90 proc. największych korporacji na świecie. Chcieliśmy, by nasi uczniowie, którzy będą się nim posługiwać w szkole, kiedyś jako absolwenci mieli przewagę na rynku pracy. Wprowadzenie go miało także ułatwić pracę szkołom. Uczniowie przynosili prace domowe w starych wersjach Office’a, nie zawsze dawało się to odczytać, na pendrive’ach, co sprzyjało roznoszeniu wirusów. Teraz wszyscy nauczyciele, uczniowie, a także rodzice mogą korzystać z jednolitej i najnowszej wersji oprogramowania – dodaje.

Rzeszów wyznacza standardy innym miastom

– Dziś Rzeszów stawiamy za wzór. Bo takich miast, które były przygotowane na uruchomienie zdalnego nauczania, jest w Polsce ledwie kilka – ocenia Cecylia Szymańska, dyrektor ds. edukacji w Microsofcie.

– Uruchomiony dwa lata temu przez miasto projekt dziś przynosi realne efekty. Ogromnie dużo satysfakcji przynosi nam obserwowanie, jak ogromna, masowa jest skala wykorzystywania aplikacji. Gdy widzimy nie tylko uczniów, ale także rodziców korzystających z aplikacji. To jest bardzo budujące. Rzeszów to modelowe studium przypadku, jak to należy zrobić. To miasto, które wyznacza standardy innym – mówi Cecylia Szymańska.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy szkoła Twojego dziecka dobrze radzi sobie z nauczaniem online?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A pamiętam malkontentów którzy jak zwykle .... Microsoft monopolista a gdzie rozwiazania opensource ... No to teraz właśnie widać przewagę MS nad OopeSource zabawkami. Efekt skali zabił praktycznie wszystkie te rozwiązania lub przynajmniej zamroził - MS sobie poradził (po minimalnych modyfikacjach w warstwie serwerów) bo od lat pracuje w takiej skali...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  fajna ta reklama :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0