W związku z epidemią koronawirusa zachęcamy do składania deklaracji w formie elektronicznej lub też przysyłania ich pocztą - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czy składanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest konieczne? Mieszkańcy Rzeszowa zwracają uwagę na to, że w jednym komunikacie, zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa jest informacja, że jeśli ktoś już raz złożył w przeszłości taką deklarację, to drugi raz nie musi tego robić, a w innym, że jednak jest konieczność złożenia jej po raz kolejny. Pierwszy z komunikatów na stronie urzędu został opublikowany w styczniu tego roku, a drugi w marcu. - Pomiędzy styczniem a marcem doszło do ważnej zmiany jeśli chodzi o sposób naliczania opłat za odpady. Teraz trzeba płacić od każdej osoby, która zamieszkuje dane gospodarstwo domowe. Wcześniej te opłaty były naliczane nieco inaczej – powyżej pewnej liczby osób zamieszkujących mieszkanie czy dom płaciło się stałą opłatę. Dlatego też jest konieczność złożenia po raz kolejny takiej deklaracji. Trzeba to zrobić do 10 kwietnia. Nie jest to termin wyznaczony przez samorząd, lecz narzucony nam z góry – mówi rzecznik Chłodnicki.

Opłaty za śmieci. W tym roku wprowadzono duże podwyżki

W marcu, decyzją rady miasta, zmieniły się w Rzeszowie także opłaty za odbiór śmieci. Wprowadzono wysokie podwyżki. W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych miesięczna opłata wynosi 32 zł od osoby. 27 zł płaci mieszkaniec bloku. To niejedyna zmiana. W Rzeszowie wprowadzono obowiązek segregacji odpadów – muszą to robić wszyscy mieszkańcy.

Koronawirus. Deklaracje śmieciowe przez internet lub pocztą

– Pomimo epidemii koronawirusa termin składania deklaracji nie zmienił się, to nadal 10 kwietnia. Apelujemy o składanie deklaracji. Można je złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP. Deklaracja musi być podpisana bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym na platformie – informuje Maciej Chłodnicki. Deklarację można także pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa i po wypełnieniu wysłać pocztą na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Hanasiewicza 10, 35-103 Rzeszów. Według szacunków rzeszowskich urzędników wciąż niezłożonych jest ok. 20 tys. deklaracji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  GOWIN JEST JASIELSKIM ZEREM. ZDRAJCA I KARIEROWICZ, SZMALCOWNIK!!! KASA I OKRASA!!!V ZWYKŁY ...UJ
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  CAŁY NARÓD DZIĘKUJE KACZOROWI ZA ŚMIERĆ KTÓRĄ NIESIE!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0