Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak podaje podkarpacki sanepid, 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu to:

  • 19 osób z powiatu jarosławskiego, w tym jedenaście kobiet i ośmiu mężczyzn - wszyscy w izolacji
  • 10 osób z powiatu przemyskiego, w tym sześć kobiet i czterech mężczyzn (izolacje i jedna hospitalizacja)
  • 6 osób z miasta Przemyśla, w tym pięć kobiet (hospitalizowane) i mężczyzna w izolacji
  • 3 osoby z powiatu przeworskiego, w tym dwie kobiety i mężczyzna (izolacje)
  • oraz po jednej osobie z powiatu sanockiego i tarnobrzeskiego (izolacje).

Koronawirus na Podkarpaciu. Aż 40 nowych przypadków zakażenia. Kolejnych 9 osób wyzdrowiało

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 40 975 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 28 534 badania przeprowadzono w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a 12 441 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 10 osób, 1984 poddane są kwarantannie, a w izolacji przebywają 173 osoby. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 98 osób.

Kolejnych 9 osób, które wyzdrowiały, to 6 osób z powiatu jarosławskiego, 2 osoby z  Rzeszowa oraz jedna osoba z powiatu przemyskiego.

Dotychczas w województwie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 734 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 412 osób wyzdrowiało. Na Podkarpaciu odnotowano 51 zgonów.

Koronawirus w Polsce. 314 nowych zakażeń. Najwięcej na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie po godz. 10.30 opublikowanym na swoim koncie na Twitterze przekazało, że w Polsce stwierdzono 314 nowych przypadków koronawirusa. Zdecydowanie najwięcej z nich było w woj. śląskim (93).

Niestety, są również kolejne cztery ofiary śmiertelne zakażone koronawirusem.

Jak podaje ministerstwo, większość osób miała choroby współistniejące.

W całej Polsce stwierdzono dotąd 35 719 przypadków koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarło już 1512 osób.

Koronawirus w Polsce. Jak chronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu; zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.