Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak podaje podkarpacki sanepid, 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu to:

* 10 osób z powiatu jarosławskiego, w tym 3 kobiety i 7 mężczyzn – wszyscy w izolacji,

* 10 osób z powiatu przeworskiego, w tym 6 kobiet i 4 mężczyzn (hospitalizacja i izolacje),

* 4 osoby z miasta Przemyśla, w tym 2 kobiety i 2 mężczyzn (hospitalizacja i izolacje)

* 2 osoby z powiatu przemyskiego – kobieta i mężczyzna (izolacje),

* kobieta z powiatu mieleckiego (izolacja).

W szpitalu w Łańcucie zmarł 75-letni mężczyzna. Jak informuje podkarpacki sanepid, wyzdrowiała jedna osoba. To mieszkaniec powiatu stalowowolskiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. Aż 27 nowych przypadków zakażenia

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 41 650 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 28 872 badania przeprowadzono w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a 12 778 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Adama Sidora, obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 14 osób, 2022 poddane są kwarantannie, a w izolacji przebywa 205 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowane są 92 osoby.

Dotychczas w województwie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 761 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 413 osób wyzdrowiało. Na Podkarpaciu odnotowano 52 zgony.

Koronawirus w Polsce. 314 nowych zakażeń. Najwięcej na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie po godz. 10.30 opublikowanym na swoim koncie na Twitterze przekazało, że w Polsce stwierdzono 231 nowych przypadków koronawirusa. Zdecydowanie najwięcej z nich było w woj. śląskim (87).

Niestety, jest również kolejnych pięć ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Jak chronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu; zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.