Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak podaje podkarpacki sanepid, w Centrum Medycznym Szpital w Łańcucie 5 lipca zmarło dwóch pacjentów – 91-letni mężczyzna z powiatu jarosławskiego oraz 73-letnia kobieta z Przemyśla. W poniedziałek zmarła kolejna pacjentka. Była to 82-letnia kobieta z powiatu rzeszowskiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. 13 nowych przypadków zakażenia. Kolejne cztery osoby wyzdrowiały

Oprócz kolejnych ofiar koronawirusa są też nowe zakażenia. Wśród wykrytych przypadków jest:

  • siedem osób z powiatu jarosławskiego w tym dwie kobiety i pięciu mężczyzn (hospitalizacja i izolacje),
  • trzy osoby z powiatu przemyskiego, w tym dwie kobiety i mężczyzna (hospitalizacje i izolacja),
  • dwie osoby z miasta Przemyśla, w tym kobieta i nastolatek (izolacje),
  • kobieta z powiatu przeworskiego – hospitalizowana.

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 41 932 próbki pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego. 29 089 badań przeprowadzono w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a 12 843 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 16 osób, 2132 są poddane kwarantannie, a w izolacji przebywa 210 osób.

Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 są hospitalizowane 92 osoby.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 774 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 417 osób wyzdrowiało. Odnotowano 55 zgonów.

Koronawirus w Polsce. 205 nowych zakażeń w kraju

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie po godz. 10.30 opublikowanym na koncie na Twitterze przekazało, że w Polsce stwierdzono 205 nowych przypadków koronawirusa.

Niestety, są również kolejne cztery ofiary śmiertelne zakażone koronawirusem. Trzy z nich pochodzą z Podkarpacia.

Jak podaje ministerstwo, większość osób miała choroby współistniejące.

W całej Polsce stwierdzono dotąd 36 155 przypadków koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarło już 1521 osób.

Koronawirus w Polsce. Jak chronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu; zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.