Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Polsce jest 257 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa – takie informacje podało we wtorek o godz. 10.30 na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Wśród chorych jest 17 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. 17 nowych zakażonych

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie Podkarpacia pod nadzorem pozostaje 10 osób, 2206 jest poddanych kwarantannie, a w izolacji przebywa 212 osób. Aktualnie 93 osoby z potwierdzonym COVID-19 pozostaje pod hospitalizacją.

Dotychczas w województwie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 791 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 431 osoby wyzdrowiały. Na Podkarpaciu odnotowano 55 zgonów. Kolejne 14 osób, które wyzdrowiały to 10 osób z powiatu jarosławskiego, 3 osoby z miasta Rzeszowa i mieszkaniec powiatu stalowowolskiego.

17 nowych potwierdzonych przypadków to:

  • 12 osób z powiatu jarosławskiego w tym 10 kobiet i 2 mężczyzn (izolacje);
  • 2 osoby z powiatu przemyskiego kobieta i mężczyzna (hospitalizowane);
  • 2 osoby z powiatu przeworskiego – kobieta i mężczyzna (izolacje);
  • kobieta z powiatu tarnobrzeskiego (izolacja).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 42 410 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 29 274 badania przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 13 136 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Zmarło 7 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 7 chorych na COVID-19. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ministerstwo podaje, że dotychczas w kraju koronawirusem zakaziło się 36 412 osób. Łącznie w Polsce zmarło 1 528 osób zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.