Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 277 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Wśród chorych jest 27 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. 27 nowych zakażonych

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie Podkarpacia pod nadzorem pozostaje 5 osób, 2199 jest poddanych kwarantannie, a w izolacji przebywa 229 osób. Aktualnie 94 osoby z potwierdzonym COVID-19 są hospitalizowane.

Dotychczas w województwie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 818 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 440 osoby wyzdrowiały. Na Podkarpaciu odnotowano 55 zgonów. Kolejne 9 osób, które wyzdrowiały, to 4 osoby z powiatu jarosławskiego, 2 osoby z miasta Rzeszowa, 2 osoby z powiatu sanockiego i mieszkanka powiatu stalowowolskiego.

27 nowych potwierdzonych przypadków to:

  • 15 osób z powiatu jarosławskiego w tym sześć kobiet i dziewięciu mężczyzn (izolacje);
  • 4 osoby z miasta Przemyśla w tym trzech mężczyzn i kobieta (hospitalizacja i izolacje);
  • 2 mężczyzn z powiatu przemyskiego (izolacje);
  • 3 osoby z powiatu przeworskiego – kobieta i dwóch mężczyzn (izolacje);
  • 2 osoby kobieta i mężczyzna z powiatu łańcuckiego (hospitalizacja);
  • mężczyzna z powiatu mieleckiego (izolacja).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 42 642 próbki pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego. 29 492 badania przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 13 150 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Zmarło 15 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 15 chorych na COVID-19. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ministerstwo podaje, że dotychczas w kraju koronawirusem zakaziło się 36 689 osób. Łącznie w Polsce zmarły 1 542 osoby zakażone koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.