Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 305 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Wśród chorych jest 9 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. 9 nowych zakażeń

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 16 osób, 2717 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 240 osób. Aktualnie 95 osób z potwierdzonym COVID-19 pozostaje pod hospitalizacją.

Dotychczas w województwie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 850 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 460 osób wyzdrowiało. Na Podkarpaciu odnotowano 55 zgonów. Kolejne 11 osób, które wyzdrowiało to 8 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 2 mieszkańców powiatu przeworskiego oraz mieszkaniec powiatu strzyżowskiego.

9 nowych potwierdzonych przypadków to:

  • 6 osób z powiatu jarosławskiego w tym cztery kobiety i dwóch mężczyzn (hospitalizacje i izolacje);
  • mężczyzna z powiatu przemyskiego (izolacja);
  • mężczyzna z miasta Rzeszowa (izolacja);
  • mężczyzna z powiatu stalowowolskiego (hospitalizacja).

9 nowych przypadków koronawirusa na Podkarpaciu. Jest też 11 ozdrowień9 nowych przypadków koronawirusa na Podkarpaciu. Jest też 11 ozdrowień Fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 44 552 próbki pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego. 30 612 badań przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 13 940 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Zmarło 6 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 6 chorych na COVID-19. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ministerstwo podaje, że dotychczas w kraju koronawirusem zakaziło się 37 521 osób. Łącznie w Polsce zmarły 1 568 osób zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.