Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z informacji, które w poniedziałek rano podało Ministerstwo Zdrowia, wynika, że w kraju jest 279 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Na COVID-19 zachorowało m.in. 22 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. 22 nowe zakażenia

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie Podkarpacia pod nadzorem pozostaje 9 osób, 2068 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 358 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 96 osób. 

Dotychczas w województwie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1097 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a 587 osób wyzdrowiało. Odnotowano 56 zgonów.

Kolejne 21 osób, które wyzdrowiały, to 15 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 3 osoby z Przemyśla, 2 osoby z powiatu przemyskiego i 1 osoba z powiatu sanockiego.

Nowe 22 potwierdzone przypadki to:

  • 20 osób z powiatu jarosławskiego, w tym 7 kobiet i 13 mężczyzn (izolacje),
  • kobieta i mężczyzna z powiatu kolbuszowskiego (hospitalizacja).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 49 639 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 34 580 badań przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 15 059 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Zmarły 4 osoby

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 4 chorych na COVID-19. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Obecnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 40 383. W kraju zmarło już 1627 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.