Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z informacji, które w poniedziałek rano podało Ministerstwo Zdrowia, wynika, że w kraju jest 584 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Na COVID-19 zachorowało m.in. 21 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. Jest 21 nowych zakażeń

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr Adama Sidora, obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 41 osób, 2382 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 336 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 89 osób.

Dotychczas badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1170 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 687 osób wyzdrowiało. W województwie odnotowano 58 zgonów.

Kolejnych 14 osób, które wyzdrowiały, to 8 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 2 osoby z powiatu przemyskiego oraz po jednej osobie z powiatów stalowowolskiego, łańcuckiego, Rzeszowa i Przemyśla.

Nowe potwierdzone przypadki to:

  • 9 osób z powiatu jarosławskiego, w tym 4 kobiety i 5 mężczyzn (izolacje);
  • 5 osób z powiatu przeworskiego, w tym 3 kobiety i dwóch mężczyzn (izolacje);
  • kobieta i mężczyzna z Przemyśla (hospitalizacja i izolacja);
  • dwie kobiety z powiatu przemyskiego (hospitalizacje);
  • kobieta z powiatu leżajskiego (izolacja);
  • mężczyzna z powiatu ropczycko-sędziszowskiego (izolacja);
  • kobieta z powiatu sanockiego (izolacja).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 52 158 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 36 165 badań przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 15 993 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. 584 nowych zakażeń, zmarło 9 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 9 chorych na COVID-19. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 42 622. W kraju zmarło już 1 664 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.