Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Polsce są 502 nowe, potwierdzone przypadki koronawirusa. Z informacji, które we wtorek rano podało Ministerstwo Zdrowia, wynika, że na COVID-19 zachorowało m.in. 19 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. Jest 19 nowych zakażeń

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 45 osób, 2257 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 315 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowane są 84 osoby.

Dotychczas badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1207 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 748 osób wyzdrowiało. W województwie odnotowano 60 zgonów.

Kolejne 19 osób, które wyzdrowiały, to 15 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 2 osoby z powiatu przemyskiego oraz 2 osoby z miasta Przemyśla.

Nowe potwierdzone przypadki to:

  • 10 osób z powiatu jarosławskiego, w tym sześć kobiet i czterech mężczyzn (izolacje i hospitalizacja);
  • 5 osób z powiatu przemyskiego, w tym trzech mężczyzn i dwie kobiety (hospitalizacje i izolacje);
  • 2 osoby z powiatu łańcuckiego, w tym mężczyzna i kobieta – hospitalizowani;
  • kobieta z miasta Przemyśla (izolacja);
  • mężczyzna z powiatu leżajskiego (hospitalizacja).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 53 785 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 37 249 badań przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 16 536 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Przybyło 502 zakażeń, zmarło 6 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 6 chorych na COVID-19. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 43 904. W kraju zmarło już 1 682 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.