Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Polsce jest 512 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa - przekazało w środę przed południem Ministerstwo Zdrowia. Badania laboratoryjne potwierdziły, że na COVID-19 zachorowało m.in. 23 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. Są 23 nowe zakażenia

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 43 osoby, 2281 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 327 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 79 osób. 

Dotychczas badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1230 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, 763 osoby wyzdrowiały. Odnotowano 61 zgonów. Sanepid przekazał, że 29 lipca w Centrum Medycznym Szpital w Łańcucie zmarł pacjent pochodzący z Przemyśla.

Kolejne 15 osób, które wyzdrowiały, to 11 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 2 osoby z powiatu łańcuckiego oraz po jednej osobie z powiatu przeworskiego i miasta Przemyśla.

  • Nowe potwierdzone przypadki to:
  • 7 osób z powiatu jarosławskiego, w tym cztery kobiety i mężczyzna (izolacje i hospitalizacja);
  • 5 osób z Przemyśla, w tym cztery kobiety trzech mężczyzn (hospitalizacja i izolacje);
  • 3 kobiety z powiatu przemyskiego (hospitalizacje i izolacje);
  • 3 mężczyzn z powiatu niżańskiego (izolacje);
  • 3 osoby z powiatu przeworskiego, w tym dwie kobiety i mężczyzna (izolacje);
  • kobieta z powiatu rzeszowskiego (izolacja);
  • kobieta z powiatu stalowowolskiego (hospitalizacja).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 54 207 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 37 608 badań przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 16 599 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Przybyło 512 zakażeń, zmarło 12 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 12 chorych na COVID-19. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 44 416. W kraju zmarło już 1 694 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.