Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Mamy 715 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa” – przekazało w środę przed południem Ministerstwo Zdrowia. Badania laboratoryjne potwierdziły, że na COVID-19 zachorowało m.in. 22 mieszkańców województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. 22 osoby zakażone

Jak wynika z informacji podanych przez podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr. Adama Sidora, obecnie na terenie Podkarpacia pod nadzorem pozostają 22 osoby, 3642 poddane są kwarantannie, a w izolacji przebywa 555 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 108 osób. 

Dotychczas badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1682 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 947 osób wyzdrowiało. Odnotowano 72 zgony.

Kolejne 23 osoby, które wyzdrowiały, to 9 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 4 mieszkańców powiatu lubaczowskiego, 3 osoby z powiatu leżajskiego, po 2 osoby z powiatów kolbuszowskiego i przeworskiego oraz po 1 osobie z powiatów krośnieńskiego, przemyskiego i Przemyśla.

Nowe potwierdzone przypadki to:

 • 1 osoba – powiat brzozowski (mężczyzna),
 • 2 osoby – powiat dębicki (mężczyzna i kobieta),
 • 2 osoby – powiat jarosławski (mężczyźni),
 • 2 osoby – miasto Krosno (mężczyzna i kobieta),
 • 2 osoby – powiat krośnieński (mężczyzna i kobieta),
 • 1 osoba – powiat leżajski (kobieta),
 • 1 osoba – powiat lubaczowski (mężczyzna),
 • 1 osoba – powiat niżański (mężczyzna),
 • 5 osób – powiat przemyski (mężczyźni),
 • 1 osoba – powiat ropczycko-sędziszowski (kobieta),
 • 2 osoby – powiat sanocki (kobieta i mężczyzna),
 • 2 osoby – powiat stalowowolski (mężczyzna i kobieta).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 62 613 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 42 474 badania przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 20 139 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Przybyło 715 zakażeń, zmarło 9 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 9 chorych na COVID-19. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 53 676. W kraju zmarło już 1830 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 s, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.