Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce jest 735 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wśród zakażonych są 33 osoby z województwa podkarpackiego.

Koronawirus na Podkarpaciu. 39 nowych zakażeń

Podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor podaje, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 25 osób, 3569 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 619 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 113 osób. 

Dotychczas badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1950 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, 1142 osoby wyzdrowiało. Odnotowano 76 zgonów. Podkarpacki sanepid podał w środę, że w poniedziałek 17 sierpnia  w Centrum Medycznym Szpital w Łańcucie zmarł pacjent - mieszkaniec powiatu jarosławskiego.

Kolejne 13 osób, które wyzdrowiały, to: 6 mieszkańców powiatu jarosławskiego, 2 osoby z miasta Przemyśla oraz po jednej osobie z powiatów: kolbuszowskiego, przeworskiego, przemyskiego, lubaczowskiego i dębickiego.

Nowe potwierdzone przypadki to:

 • 2 osoby z powiatu brzozowskiego (kobieta i mężczyzna),
 • 7 osób z powiatu jarosławskiego (pięć kobiet i dwóch mężczyzn),
 • 1 osoba z powiatu jasielskiego (kobieta),
 • 2 osoby z Krosna (kobieta i mężczyzna),
 • 1 osoba z powiatu krośnieńskiego (kobieta),
 • 2 osoby z powiatu lubaczowskiego (mężczyzna i kobieta),
 • 1 osoba z powiatu łańcuckiego (kobieta),
 • 2 osoby z powiatu niżańskiego (mężczyźni),
 • 1 osoba z Przemyśla (kobieta),
 • 4 osoby z powiatu przemyskiego (mężczyźni),
 • 6 osób z powiatu przeworskiego (cztery kobiety i dwóch mężczyzn),
 • 4 osoby z powiatu stalowowolskiego (dwóch mężczyzn i dwie kobiety).

Sanepid podaje, że od początku wdrożenia badań w kierunku wirusa SARS-CoV-2 przebadano 65 251 próbek pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego. 44 556 badań przeprowadzono w laboratoriach wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a 20 695 w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Przybyło 735 zakażeń, zmarło 17 osób

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 17 chorych na COVID-19. To m.in. 70-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu zakaźnym w Łańcucie. Większość osób miała choroby współistniejące.

Obecnie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 58 611. W kraju zmarło już 1 913 chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przed zakażeniem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacza do rąk na bazie 60-procentowego alkoholu).

NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.