Obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z pociągów PKP Intercity - ogłosił w Przemyślu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Przez cztery tygodnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity. Taką informację przekazał w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej w Przemyślu. 

- Zarząd PKP InterCity zdecydował, że przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity - mówił minister infrastruktury.

Przeczytaj także: Medyka. Chaos na granicy. Ludzie czekają po 18 godzin w kolejce na zimnie. "System ewakuacji z Ukrainy nie działa"

Wojna na Ukrainie. Pociąg sanitarny 

Adamczyk zaapelował też do pozostałych organizatorów transportu, aby pozwolili Ukraińcom przemieszczać się za darmo. 

W gronie adresatów apelu minister wymienił władze Polregio oraz prezydentów miast, którzy organizują komunikację miejską. 

Tego samego dnia, gdy minister ogłosił bezpłatne przejazdy, koleje ukraińskie uruchomiły dodatkowe połączenia na trasie Lwów - Medyka - Lwów. Koleje czeskie zorganizowały ewakuacyjne kursy na trasie Bohumin - Kraków - Rzeszów - Przemyśl.

Na konferencji pojawił się też szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Mówił o pociągu szpitalnym, który składa się z pięciu wagonów. Ma pomóc w transporcie rannych z Ukrainy. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Super pomysł, dzięki!
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  Brawo !
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  To niesprawiedliwe , że tylko pociągami intercity , a innymi liniami nie ??? A gdzie deklamacja taksówkarzy , no gdzie ??
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Należy stworzyć Unie Ukraińsko- Polska.
  Wtedy 80 milionowe państwo będzie w UE i NATO,
  będziemy drugim po Niemczech najsilniejszym krajem Europy
  a USA przyśle nam najlepsza broń.
  @JimmyDore
  Jak zwykle piszesz bzdury. Połączenie biednego kraju z dużo zamożniejszym nie tworzy kraju jeszcze silniejszego i zamożniejszego. Polska musiałaby przez lata pompować ogromne pieniądze do Ukrainy, żeby chociaż troszkę zniwelować różnicę w poziomie życia. Widać młody jesteś i nie wiesz przez ile lat Zachodnie Niemcy musiały pompować ogromne miliardy do dawnego NRD, żeby poziomy życia się do siebie zbliżyły.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @JimmyDore
  Unia to za dużo, ale partnerstwo strategiczne. Wolny handel nawet kosztem rolnictwa, szeroki przepływ towarów i usług, bezpłatna nauka języka w aplikacjach supermemo, duolingo, brak konieczności zezwoleń o pracę, łatwe zakładanie kont bankowych, łatwy przyjazd w obydwie strony, itp. Trzeba wybaczyć sobie wcześniejsze krzywdy, bo nikt nie jest bez winy ...
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @JimmyDore
  A jaką religię jako dominującą widzisz ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @JimmyDore
  Jasne i jeszcze obowiązkowy podział majątków Polaków! Połowę tego co masz musisz oddać Ukraińcowi... Po tego typu pomysłach widać, że nie tylko Putinowi zdrowo odwaliło... Zresztą kiedyś już byliśmy takim krajem z 30% mniejszością ukraińską i skończyło się terrorem, a na końcu wzajemnym wyżynaniem. Ponadto większość Ukraińców to potencjalni wyborcy PiS zatem dziękuję za takie wymysły, wystarczy, że głupcy z Podkarpacia i Lubelskiego pozwalają im kraść.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1