Zebrane środki zostaną wykorzystane na zakup żywności, środków higienicznych, koców, śpiworów, materacy czy kuchni polowych oraz wsparcie ukraińskiej ludności.
W związku z brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę Caritas w całej Polsce, zgodnie z apelem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, organizuje w kościołach dwie zbiórki do puszek: w niedzielę (27 lutego) oraz w Środę Popielcową (2 marca).
"Caritas Polska już przekazał 100.000 zł na bieżącą pomoc na Ukrainie. Ale potrzeby są i będą ogromne - zarówno tam, na miejscu, jak również w Polsce, gdzie Caritas współpracuje z władzami państwowymi i włącza się w kwestię pomocy uchodźcom z Ukrainy" - informuje ksiądz Piotr Potyrała, dyrektor Caritasu Diecezji Rzeszowskiej.
Większość uchodźców otrzymuje pierwszą pomoc w punktach recepcyjnych, skąd są odbierani przez swoich krewnych lub znajomych, bądź też są przewożeni do wskazanych przez władze państwowe ośrodków.
Zdarza się jednak, że niektórzy chcą znaleźć schronienie w Rzeszowie lub okolicach. Rzeszowski Caritas pośredniczył w takich sytuacjach w znalezieniu dachu nad głową - wyjaśnia ksiądz Potyrała. Te osoby zostały przyjęte przez indywidualne rodziny. Ponadto Caritas przekazał żywność dla Ukraińców, którzy zatrzymują się na dworcu PKP w Rzeszowie, a następnie jadą szukać schronienia w innych województwach.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej zabezpieczył również miejsca dla uchodźców na wypadek ich napływu na wielką skalę. Dzięki własnym ośrodkom, a także dzięki współpracy z parafiami oraz prywatnymi instytucjami, Caritas nie tylko jest w gotowości do tej formy pomocy, ale już tę pomoc realizuje, goszcząc w jednej z placówek uchodźców z Ukrainy.
Caritas zwrócił się również z prośbą do wszystkich księży proboszczów o wskazanie, czy istnieje możliwość przyjęcia uchodźców z Ukrainy do budynków parafialnych i o rozeznanie, czy w parafiach są rodziny, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze