Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski organizuje w kościołach dwie zbiórki do puszek: w niedzielę (27 lutego) oraz w Środę Popielcową (2 marca). Proboszczowie zostali poproszeni o wskazanie, czy istnieje możliwość przyjęcia uchodźców z Ukrainy do budynków parafialnych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zebrane środki zostaną wykorzystane na zakup żywności, środków higienicznych, koców, śpiworów, materacy czy kuchni polowych oraz wsparcie ukraińskiej ludności.

Pomoc dla Ukrainy. Trwa zbiórka do puszek

W związku z brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę Caritas w całej Polsce, zgodnie z apelem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, organizuje w kościołach dwie zbiórki do puszek: w niedzielę (27 lutego) oraz w Środę Popielcową (2 marca).

"Caritas Polska już przekazał 100.000 zł na bieżącą pomoc na Ukrainie. Ale potrzeby są i będą ogromne - zarówno tam, na miejscu, jak również w Polsce, gdzie Caritas współpracuje z władzami państwowymi i włącza się w kwestię pomocy uchodźcom z Ukrainy" - informuje ksiądz Piotr Potyrała, dyrektor Caritasu Diecezji Rzeszowskiej.

Nocleg dla uchodźców. Proboszczowie zbierają informacje

Większość uchodźców otrzymuje pierwszą pomoc w punktach recepcyjnych, skąd są odbierani przez swoich krewnych lub znajomych, bądź też są przewożeni do wskazanych przez władze państwowe ośrodków.

Zdarza się jednak, że niektórzy chcą znaleźć schronienie w Rzeszowie lub okolicach. Rzeszowski Caritas pośredniczył w takich sytuacjach w znalezieniu dachu nad głową - wyjaśnia ksiądz Potyrała. Te osoby  zostały przyjęte przez indywidualne rodziny. Ponadto Caritas przekazał żywność dla Ukraińców, którzy zatrzymują się na dworcu PKP w Rzeszowie, a następnie jadą szukać schronienia w innych województwach.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej zabezpieczył również miejsca dla uchodźców na wypadek ich napływu na wielką skalę. Dzięki własnym ośrodkom, a także dzięki współpracy z parafiami oraz prywatnymi instytucjami, Caritas nie tylko jest w gotowości do tej formy pomocy, ale już tę pomoc realizuje, goszcząc w jednej z placówek uchodźców z Ukrainy.

Caritas zwrócił się również z prośbą do wszystkich księży proboszczów o wskazanie, czy istnieje możliwość przyjęcia uchodźców z Ukrainy do budynków parafialnych i o rozeznanie, czy w parafiach są rodziny, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Apeluję do polskich rządzących - Prezydenta, Premiera, Prezesa, ministrów, senatorów , posłów, wojewodów aby stworzyli publicznie dostępną listę, na której będą wpisywali jaką pomoc z osobistego majątku (pieniądze, rzeczy, pobyt we własnych domach i mieszkaniach) przeznaczyli już na na wsparcie uciekinierów z Ukrainy. Zobaczmy, kto jest patriotą, a kto ma tylko gębę pełną bombastycznych frazesów!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0