Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, wydał zakaz korzystania z podręcznika do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego, byłego europosła PiS. - Decyzję tę podjąłem w pełni świadomie, biorąc jej wszystkie konsekwencje na siebie - informuje burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot, który wchodzi do szkół ponadpodstawowych od września. Pierwszym i długo jedynym podręcznikiem zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do nauczania tego przedmiotu był ten autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Kontrowersyjny podręcznik prof. Roszkowskiego do HiT

Książka jest krytykowana za błędy leksykalne i składniowe, ale przede wszystkim za treści, jakie się w niej znalazły. Autor w rozdziale pt. „Ideologie i nazizm" umieścił obok siebie feminizm, nazizm i gender. Janis Joplin, Bob Dylan, The Beatles czy The Rolling Stones to według prof. Roszkowskiego wrogowie, którzy wiedli młodych Amerykanów na manowce, wabiąc ich hasłem „Sex, drugs and rock and roll". W podręczniku dla młodzieży został też przytoczony fragment wspomnień byłego niemieckiego europosła Daniela Cohna-Bendita, oskarżonego o pedofilię. Ale najwięcej kontrowersji wzbudziły fragmenty poświęcone in vitro, w których autor pyta: „Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?".

Ustrzyki Dolne. Fragmenty o dzieciach z in vitro nie do zaakceptowania przez Bartosza Romowicza

CZYTAJ TAKŻE: Ojciec dziecka urodzonego z in vitro chce pozwać ministra Czarnka

To właśnie te fragmenty nakłoniły Bartosza Romowicza do zakazania podręcznika Roszkowskiego w szkole, dla której gmina Ustrzyki Dolne jest organem prowadzącym. To Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Burmistrz w mediach społecznościowych zacytował z podręcznika cały fragment, który jest najbardziej kontrowersyjny:

Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju »produkcję«?

Zdaniem Bartosza Romowicza, który od ponad roku jest ojcem, „rodzicielstwo to coś najpiękniejszego, co może zdarzyć się w życiu człowieka".

„Nie każdy ma jednak to szczęście, że udaje mu się być rodzicem w sposób naturalny. Niektórzy korzystają z dorobku nowoczesnej medycyny, stosując metodę in vitro, zaś inni z adopcji dziecka. Czy to oznacza, że dzieci w takich rodzinach są inne? Gorsze lub mniej kochane? Jestem przekonany, że nie" – napisał w mediach społecznościowych.

A zakaz korzystania z podręcznika prof. Roszkowskiego uzasadnia tak:

„Stoję na stanowisku, że szkoła ma przekazywać wiedzę i pokazywać wzorce zachowania. Szkoła ma rozwijać talenty dzieci, uczyć miłości do ojczyzny i szacunku do jej historii. Ale twierdzę też, że szkoła nie ma prawa wpływać na światopogląd uczniów, ukierunkowując go w konkretną stronę. Tym bardziej nie może tego robić w stronę poglądów aktualnie rządzącej w Polsce klasy politycznej".

To właśnie dlatego podjął decyzję, którą przekazał w czwartek dyrekcji LO SMS w Ustrzykach Dolnych, zakazującą korzystania z podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego. „Nauczyciel prowadzący przedmiot będzie realizował podstawę programową z przygotowanych przez siebie indywidualnych materiałów, które szkoła będzie bezpłatnie przekazywała uczniom" – wyjaśnia i zapewnia, że decyzję podjął w pełni świadomie, „biorąc jej wszystkie konsekwencje na siebie".

Akcja "Oh (s)hit!". Nauczyciele wzywają do bojkotu podręcznika prof. Roszkowskiego

W mediach społecznościowych trwa akcja pod hasłem „Oh (s)hit!", w której nauczyciele zachęcają rodziców oraz innych nauczycieli do bojkotu „materiału propagandowego", jakim jest podręcznik do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego.

– Rodzicu! Nie musisz kupować „podręcznika" prof. Wojciecha Roszkowskiego do historii i teraźniejszości. Wzywamy do bojkotu – apelują nauczyciele i aktywiści związani z ruchem Protest z Wykrzyknikiem oraz inicjatywą Wolna Szkoła.

Bartosz Romowicz przeciwko lekcjom religii

Bartosz Romowicz, związany z Ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni, jest znany z głośnych akcji. Na początku swojej drugiej kadencji zaapelował do biskupa przemyskiego, by ten zmniejszył wymiar lekcji religii w szkołach o połowę. Tłumaczył to problemami finansowymi samorządów, które muszą za nie płacić. Wywołało to wielką publiczną dyskusję, ale Romowicz nic nie ugrał.

Przed wyborami kopertowymi nie zgodził się udostępnić Poczcie Polskiej danych wyborców ze swojego terenu.

A ostatnio sam sfinansował kampanię billboardową, w której krytykował podział środków rządowych między samorządy.

Na terenie gminy rozwiesił 22 billboardy z taką treścią:

Drodzy Członkowie i Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z gminy Ustrzyki Dolne. Nie jest Wam przykro? Wasza partia źle potraktowała Waszą gminę w programie Polski Ład.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo Panie Burmistrzu!
  Ustrzyki Dolne na tle Podkarpacia to miejsce zarządzane przez mądrych ludzi.
  Muszę jeszcze pod koniec lata tu przyjechać.
  @Marco_de_Lorche
  jakie brawo?
  po prostu czubek
  zgodnie z prawem to NAUCZYCIEL dokonuje wyboru podręcznika
  cieszyć się że nie zna prawa?
  faktycznie brawo dla niego i dla nieuków którzy to polubili
  już oceniałe(a)ś
  0
  21
  @MichalzOlsztyna
  Za bardzo jesteś Pan napięty... Liczy się idea i czytelne przesłanie. Na tym etapie prawne formalności są całkowicie zbędne. P.S. Do formalności, kto, kiedy, dlaczego... przejdziemy po zmianie władzy!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @MichalzOlsztyna
  Zgodnie z prawem ma ten wybór mieć. Wskutek BEZPRAWNYCH działań MEN podręcznik WSiP-u, choć zgłoszony w terminie, wciąż nie doczekał się recenzji i dopuszczenia do użytku. Bo NIEZGODNIE Z PRAWEM Czarnek chciał, żeby był tylko jeden "podręcznik".
  Tak że tę "praworządność" w buty sobie Waść wsadzić możesz.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @ssss_ceptyk
  Mniej pij
  Skąd żeś wymyslil jeden podręcznik?
  już oceniałe(a)ś
  0
  8
  @MichalzOlsztyna
  Ty tak myślisz czy ci za te wpisy płacą? Pytam bo nie mogę zdecydować czy ci wspólczuć czy tobą gardzić.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @MichalzOlsztyna
  Że stron ministerstwa edukacji misiu pysiu.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @zigzag26
  To czytać ze zrozumieniem nie umiesz
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Odważny człowiek! Wyrazy szacunku.
  @higgs
  i głupi zarazem
  bo zakazać to se może ....
  nie ma takiego prawa
  to należy do nauczyciela
  już oceniałe(a)ś
  0
  10
  @MichalzOlsztyna
  odpuść...
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @ac9
  Pokazywać oszołomów i populistów.
  Czym sie to różni od zachowania politykow pis?
  już oceniałe(a)ś
  0
  8
  @MichalzOlsztyna
  Chociażby tym, że on ma rację. Podręcznik jest po prostu słaby, żeby nie powiedzieć do du..py. Już się szykuje autorowi pozew na teksty o dzieciach z In Vitro. Chcesz polecać podręczniki antagonizujące społeczeństwo i to szczególnie w odniesieniu do dzieci...?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @ac9
  Niżej jest taki oto komentarz "Mieszkanka Ustki zazdrości Ustrzykom niezwykle odważnego i mądrego burmistrza.
  W czasach, gdy za odwagę można dużo zapłacić.
  WYRAZY GŁĘBOKIEGO PODZIWU I SZACUNKU
  - nauczycielka z ponad 30-letnim stażem" - zwróć uwagę ile dobrego robi taka odważna postawa i ile daje nam wiary, siły i potrzebnego optymizmu na patrzenie w przyszłość... Nie psuj tego. Pozdrawiam i odrobinę więcej optymizmu życzę.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Dzielny facet
  @SwinskimTruchtem
  i głupi zarazem
  bo zakazać to se może ....
  nie ma takiego prawa
  już oceniałe(a)ś
  0
  7
  Dziękujemy Panie Burmistrzu. Takich odważnych ludzi nam potrzeba. Chcemy Polski w Unii Europejskiej, Polski demokratycznej, otwartej i tolerancyjnej. Nie chcemy, żeby nasza młodzież uczyła się z podręczników sięjących nienawiść. Dosyć tego.
  @Justynka
  szkoda że głupich i nie znających prawa.
  wyboru podręcznika dokonuje nauczyciel. a nie jakiś samorządowiec
  tyle
  już oceniałe(a)ś
  0
  9
  @MichalzOlsztyna
  pisanie tego samego pod każdym postem jest natomiast wyrazem mądrości. Daj se spokój.
  No masz rację. I każdy o tym wie, ze masz. Ale fajnie mieć burmistrza, który chciałby móc rugować ze szkół szerzenie nienawiści.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @halice1
  Zapraszam pod artykuł o kk
  Tam każdy to samo i setki polubien
  już oceniałe(a)ś
  0
  6
  @MichalzOlsztyna
  W przeciwieństwie do twojego kopiuj wklej opinie o kk to prawda
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @MichalzOlsztyna
  Powtarzasz się.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @zigzag26
  Bo jakiś troll to powiela? Sąd tak orzekł?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pan Roszkowski był kiedyś normalnym historykiem, a potem zwariował nie gorzej niż Maks Kolonko. Książka jest zapisem postępującej paranoji - od szukania szatana w piosenkach Beatelsów, po kompletne mylenie nazw i dat, pisanie o wiodącej roli Kaczyńskich w opozycji lat siedemdziesiątych i tak dalej. Jest to nawet ciekawe jako zapis obłędu starego człowieka nienawidzącego współczesnego świata, ale kiepsko nadaje się na podręcznik. Ale za dużo nie zaszkodzi - młodzież będzie z tego szydzić jak z Wojtyły.
  @Dead_Joe
  Podobnie Pietrzak, Rosiewicz, Terlecki - na starość kompletny odjazd, wszędzie widzą wciąż "komunę". A w czasie PRL-u spijanie systemowej śmietanki na występach.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Marco_de_Lorche
  Nie do końca - Pietrzak był zawsze zimnym wyrachowanym koniunkturalistą, jak się jego muzyczne paszkwile na emigrantów, a potem ?komuno-patriotyczne? przyśpiewki nie przebiły, to związał się z antykomunistyczną opozycją, a teraz znowu z władzą.

  A u Roszkowski autentycznie zwariował.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Dead_Joe
  Te paranoje, to bunt ludzi którzy kiedyś coś znaczyli, a teraz nie mogą się pogodzić że "są odstawiani" lub "sami się odstawili". Tylko wybitne jednostki mogą sobie poradzić z problemami starości i spokojnie poczekać na swój koniec. Widzę to tez na przykładzie mojego ojca, który przez kilkadziesiąt lat zarządzał budowami, a teraz na emeryturze nie może znaleźć swojego miejsca i wszystko krytykuje. To jest po prostu efekt uboczny starości. Mam nadzieję, że mnie nie dopadnie... Będę walczył! :)
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Dead_Joe
  Podręcznik Roszkowskiego był słaby 20 lat temu, jak byłem w liceum. W klasie maturalnej kupiłem sobie podręcznik prof. Garlickiego i od razu poczułem różnicę.
  Ale wiec, Garlicki be, bo on z PZPR. A Roszkowski cacy, bo z niego taki kanapowy opozycjonista jak z K***yńskich.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @ac9
  To też jest odpowiedź na kadencyjność wszelkich ważnych stanowisk. Bez względu na wszystko ludzie muszą odchodzić, nawet ci wybitni. Taki koszt systemowych rozwiązań....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Dead_Joe
  A ja bym polemizował. Te podziemne podręczniki Roszkowskiego z lat 80. o historii PRL są mocno przereklamowane. Przedstawiają przecież, dość ubogą, czarno-białą, żeby nie powiedzieć prymitywną, manichejską perspektywę i wizję dziejów.

  Owszem, oszołomstwo i dewocja posunęły się u niego na stare lata, ale zawsze był człowiekiem cokolwiek nawiedzonym, jeśli nie fanatycznym. A to, że był przy okazji przeciwnikiem komuny? Mój Boże, a iluż innych wariatów też nimi była. Choćby szalony Antek.

  Albo jest taki wojujący ksiądz Małkowski, odznaczony niedawno przez Adriana orderem Orła Białego za zasługi opozycyjne i w walce z aborcją. Jak się go słuchało na uniwersytecie w 1981 r., to już wtedy włosy stawały dęba.
  Trochę podobnie jest z Roszkowskim.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Dead_Joe
  Był nieujawnionym pojebem, a teraz jest jawnym pojebem.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @angel21
  A to bardzo ciekawe - masz o niej o wiele większą ode mnie. Dla mnie to był autor książek historycznych, nie przegiętych na prawo, ale też nie porywających, który w fazę ?cała kultura od Elvisa to satanizm i upadek okcydentu? odjechał dopiero teraz. Pozdrawiam!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Dead_Joe
  ...to tylko jeszcze uzupełnię a propos zbieżności, że Roszkowski - podobnie jak ks. Małkowski - też jest, o zgrozo, kawalerem Orła Białego, również dzięki Adrianowi.
  Te typy i ta formacja tak już mają... Pozdro!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Dead_Joe
  Niektórzy mówią, że kiedyś był normalny, niektórzy, że nigdy. Ale to ci drudzy to źli antyklerykałowie - szatany.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @angel21
  Solidarność została bardzo szybko przejęta przez kościelną konserwę, de facto stając się prawicowym związkiem zawodowym.

  h ttps://historicly.substack.com/p/beware-of-the-respectable-left?s=r
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  I słusznie zrobił. Choć będzie miał ciężko na Podkarpaciu. Tam jest dużo ciemnoty.
  @jakr54
  ciemnota to polubiła twój wpis
  a burmistrz to se może zakazać :D
  sprawdź prawo oświatowe
  już oceniałe(a)ś
  0
  8
  @MichalzOlsztyna
  Masz Pan nazbyt zawężone postrzeganie świata. Polecam więcej podroży (szczególnie w kierunkach zachodnich a czasem i południowych - na tym etapie mniej wschodu...) i zdecydowanie mniej oglądania TVP1!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @ac9
  Sam się polubiłeś?
  już oceniałe(a)ś
  0
  6
  @MichalzOlsztyna
  Dwa razy? To niemożliwe :)
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  No i pójdą podręczniki tam, gdzie karty wyborcze z wyborów kopertowch. Szkoda lasów i rzek. Ciekawe, jakie ścieki popłynęły do rzek przy produkcji papieru i farb drukarskich. Ktoś policzy?
  @W.K.
  Jedną zamówiłem z ciekawości, poczytam o sobie w interpretacji profesora.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Przed wyborami kopertowymi, nie zgodził się udostępnić Poczcie Polskiej, danych wyborców ze swojego terenu."

  Przecinkoza, jak ktoś to pięknie nazwał.
  już oceniałe(a)ś
  33
  5