Teatr NEMNO dotarł do dzieci mieszkających w małych miejscowościach na terenie całego Podkarpacia. Henryk Hryniewicki, twórca błyskotliwych spektakli, pokazał im, że teatr to świetna i pouczająca rozrywka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pełna widownia, reagująca żywo śmiechem, brawami, w pełni zaangażowana w odbiór spektaklu - to marzenie każdego teatru. Henryk Hryniewicki, aktor i twórca przedstawień spełnił to marzenie wielokrotnie, odwiedzając ze swoimi kolorowymi spektaklami ośrodki kultury albo szkoły w małych miejscowościach, m.in. Narolu, Łukowie, Osieku Jasielskim, Supraślu, Niwiskach. 

Prowadzona przez niego Fundacja Teatr NEMNO przez cały październik realizowała projekt pod nazwą „Wędrówka z Teatrem NEMNO", którego celem było dotarcie do dzieci w miejscach z ograniczonym dostępem do kultury i sztuki.

Dzieci mogły zobaczyć spektakle w różnych technikach tradycyjnego teatru lalek: „Misiowe przygody"w konwencji teatru pacynkowego, „Czerwony kapturek" w konwencji teatru lalek nastolnych, „Trzy świnki" w konwencji teatru marionetki sycylijskiej, „Smok wawelski" w konwencji teatru lalek nastolnych oraz „Cyrk Hrynek" w konwencji teatru marionetek niciowych. Nie tylko dobrze się bawiły, ale też zadawały pytania i same mogły spróbować animowania lalek po spektaklu.

Przedstawienia były prezentowane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA, Rzeszów, 2013 rok; Izmir Kukla Gunleri, Izmir, Turcja, marzec 2015 rok, FITTE Festival International de Tunis, Tunis, Tunezja, grudzień 2015 rok; XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA, Łomża, wrzesień 2020 rok, Pikku Aasin Nukketeatteri, Finlandia, październik 2021 rok; Open Street Festiwal, Karpacz 2022 rok.

Projekt Teatru NEMNO polegał nie tylko na prezentacji spektakli, ale także na prowadzeniu warsztatów w czternastu ośrodkach i placówkach na terenie województwa podkarpackiego, m.in. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaśle, w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Komańczy, w Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu czy Galerii BWA w Sanoku dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Projekt był dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem