Przy ul. Słowackiego, tam, gdzie dzisiaj znajduje się parking dla mieszkańców i pracowników ratusza, ma powstać zupełnie nowy budynek. Inwestycje już w maju ubiegłego roku w wywiadzie dla "Wyborczej" zapowiadał Janusz Sepioł, architekt miasta. - Tam, gdzie teraz jest parking, można by wznieść budynek, który byłby „ratuszem dla ludzi". Nazywam go roboczo „aula miejska" - informował architekt.
Przeczytaj także: PKP.appka. PKP Intercity ma nową aplikację do zakupu biletów. System sprzedaży za 143 mln zł
– Ma to być nowa przestrzeń, miejsce spotkań mieszkańców. Temat konieczności powstania takiego obiektu sygnalizowali mieszkańcy, a także przedstawiciele środowisk twórczych, którzy wskazywali, że w ścisłym centrum naszego miasta brakuje miejsc do organizacji np. kameralnych koncertów, wystaw – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Projekt jest koordynowany przez architekta miasta. – Na parterze obiektu znajdować się ma przede wszystkim przestrzeń wystawiennicza. Pierwsza kondygnacja to sala amfiteatralna dla 180-200 osób, druga to platforma widokowa. Takie są wstępne założenia tej przyszłej inwestycji - mówi Janusz Sepioł.
Główną funkcją planowanego budynku ma być stworzenie miejsca spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, uroczystości miejskich, dyskusji, prezentacji planów. Obecnie w dużej części odbywały się one w ratuszu, w sali sesyjnej, która praktycznie za każdym razem musiała być aranżowana od nowa na potrzeby konkretnego wydarzenia. - Tutaj będziemy mieli nowoczesną aulę, odpowiednio wyposażoną, przystosowaną także do organizacji koncertów, recitali – dodaje Sepioł.
Budynek będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ratuszu, który jest obiektem zabytkowym, nie można zastosować wszelkich możliwych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Firmy zainteresowane opracowaniem założeń do programu funkcjonalno-użytkowego mogą składać swoje oferty osobiście lub przesyłać do Biura Architekta Miasta Rzeszowa (ul. Targowa 3, pokój 321) do 27 stycznia 2023 roku.
Wybrany wykonawca będzie miał trzy tygodnie, od dnia podpisania umowy, na opracowanie założeń. Do jego zadań będzie należało m.in.:
Założenia opracowanego programu będą podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego na projekt przyszłego budynku. - Realizacja tej inwestycji w pełni to kwestia kilku lat - tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Salę kameralną macie o "rzut kamieniem: w filharmonii. No chyba, że nie bywacie, to nie wiecie... bo trzeba salę aranżować? to może pracowników zieleni miejskiej zimą wziąć do pomocy, bo się zanudzą?