Pierwszym krokiem do powstania nowego budynku przy ul. Słowackiego, w którym będzie miejsce zarówno na spotkania, jak i na wystawy i kameralne koncerty, będzie opracowanie założeń programu funkcjonalno-użytkowego dla przyszłego obiektu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przy ul. Słowackiego, tam, gdzie dzisiaj znajduje się parking dla mieszkańców i pracowników ratusza, ma powstać zupełnie nowy budynek. Inwestycje już w maju ubiegłego roku w wywiadzie dla "Wyborczej" zapowiadał Janusz Sepioł, architekt miasta. - Tam, gdzie teraz jest parking, można by wznieść budynek, który byłby „ratuszem dla ludzi". Nazywam go roboczo „aula miejska" - informował architekt. 

Przeczytaj także: PKP.appka. PKP Intercity ma nową aplikację do zakupu biletów. System sprzedaży za 143 mln zł

Inwestycje w Rzeszowie. "Aula miejska" przy ratuszu

– Ma to być nowa przestrzeń, miejsce spotkań mieszkańców. Temat konieczności powstania takiego obiektu sygnalizowali mieszkańcy, a także przedstawiciele środowisk twórczych, którzy wskazywali, że w ścisłym centrum naszego miasta brakuje miejsc do organizacji np. kameralnych koncertów, wystaw – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Projekt jest koordynowany przez architekta miasta. – Na parterze obiektu znajdować się ma przede wszystkim przestrzeń wystawiennicza. Pierwsza kondygnacja to sala amfiteatralna dla 180-200 osób, druga to platforma widokowa. Takie są wstępne założenia tej przyszłej inwestycji - mówi Janusz Sepioł.

Główną funkcją planowanego budynku ma być stworzenie miejsca spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, uroczystości miejskich, dyskusji, prezentacji planów. Obecnie w dużej części odbywały się one w ratuszu, w sali sesyjnej, która praktycznie za każdym razem musiała być aranżowana od nowa na potrzeby konkretnego wydarzenia. - Tutaj będziemy mieli nowoczesną aulę, odpowiednio wyposażoną, przystosowaną także do organizacji koncertów, recitali – dodaje Sepioł.

Przetarg na wykonanie koncepcji

Budynek będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ratuszu, który jest obiektem zabytkowym, nie można zastosować wszelkich możliwych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Firmy zainteresowane opracowaniem założeń do programu funkcjonalno-użytkowego mogą składać swoje oferty osobiście lub przesyłać do Biura Architekta Miasta Rzeszowa (ul. Targowa 3, pokój 321) do 27 stycznia 2023 roku.

Wybrany wykonawca będzie miał trzy tygodnie, od dnia podpisania umowy, na opracowanie założeń. Do jego zadań będzie należało m.in.:

 • określenie katalogu wszystkich koniecznych pomieszczeń dla funkcjonowania przyszłego obiektu,
 • zwymiarowanie - weryfikacja w stosunku do możliwości działki,
 • zarekomendowanie powiązań funkcjonalno-przestrzennych i ewentualnych korekt programowych.

Założenia opracowanego programu będą podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego na projekt przyszłego budynku. - Realizacja tej inwestycji w pełni to kwestia kilku lat - tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  czekamy na koncepcję i jej pilne zmaterializowanie oraz dodatkowo na wykup działki przy Grodzisko 3A, której prywatny właściciel zrobił sobie całoroczny chlew (śmieci,wysoka trawa, dziki parking, obskurny paczkomat , rozjeżdżone trawniki przez dostawców paczek)
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  No budżet się nie spina, a oni sobie z emerytem-architektem budują salę kameralną. O co "kamon"?

  Salę kameralną macie o "rzut kamieniem: w filharmonii. No chyba, że nie bywacie, to nie wiecie... bo trzeba salę aranżować? to może pracowników zieleni miejskiej zimą wziąć do pomocy, bo się zanudzą?
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  Ciekawe który z kolegów deweloperów Fiołka i jego klakierów zarobi na tym budynku. Betonoza Betonozy. Fiołek przeszedł już samego siebie w tym.
  już oceniałe(a)ś
  3
  8