"Najszczęśliwsi ludzie mieszkają na Podkarpaciu" - wynika z najnowszego raportu "Szczęśliwy Dom". - Ludzie myślą, że Podkarpacie to zaścianek, w którym wszyscy głosują na PiS i słuchają tylko proboszcza. Zawsze będą mówić, że dobrze im się żyje. Otóż nie - mówi Natalia, która mieszka na Podkarpaciu od urodzenia. Co ludziom daje tu poczucie szczęścia? A gdzie mieszkają ludzie najmniej szczęśliwi w Polsce?

Najnowsze badanie dobrostanu mieszkańców Polski, przeprowadzone dla Otodom wiosną 2023 r., może zaskakiwać z dwóch powodów. Po pierwsze okazuje się, że poczucie szczęścia Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat nieznacznie wzrosło (6,59 do 7,08 w dziesięciostopniowej skali). Po drugie to na południu Polski żyją najszczęśliwsi ludzie w kraju. Autorzy raportu "Szczęśliwy Dom" zapytali Polaków o ich poczucie dobrostanu, a respondentów podzielili na trzy grupy: przodowników szczęścia, normalsów i nieszczęśliwych. Okazało się, że osób, które deklarują najwyższy poziom szczęścia, zdecydowanie najwięcej jest w województwach południowych.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Moj kolega mówi, "Jestem szcześliwy, bo na szczescie mam małe wymagania".
  @Vito(ld)60
  Ja też mam małe i nawet one nie są zaspokojone.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @plutarch
  to się bardziej staraj , z nieba Ci nie nakapie , to już wiadomo
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  to melodia na tworzenie i utrwalanie UPAŃSTWOWIONEJ DYSKRYMINACJI. Nazywa się to w nowomowie KAPITAŁ OPIEKUŃCZY. Po staremu - kultywowanie tradycji.
  Nie ma po prostu nowoczesnych usług publicznych: przyjaznego transportu publicznego, infrastruktury światłowodowej, dobrze wyposażonej szkoły- nawet małej, pomocy dla starszych itd. Ludzie sami sobie to organizują, kobiety za darmo zajmują się młodszymi i starszymi. I tylko coś te ich emerytury małe albo i wcale!!! No ale jakaś kroplówka rządowa wpada, to nic, że uzależnia - dadzą czy nie dadzą?
  Takie same odpowiedzi padłyby na Warmi albo Mazurach w wielu wioskach. Dach nad głową i wsparcie rodziny albo sąsiadów.
  Te odpowiedzi to po prostu KLĘSKA SPOŁECZNA.
  @hrabiacosel
  To raczej klęska polityki społecznej państwa. W tych mikro społeczeństwach ludzie się wspierają, pomagają sobie. Po prostu muszą, aby przetrwać. Negatywne jest to, że nie możesz wyłamać się. Musisz żyć i myśleć, zachowywać się tak, jak wszyscy.
  Młodzi jednak uciekają. Mąż mojej kuzynki jest z Podkarpacia. On myśli i żyje jak młody Warszawiak. Ślubu kościelnego nie brał. Nawet dzieci nie pochrzcił. Na Podkarpaciu nie ma czego szukać.
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @hrabiacosel
  Ten raport jest kompletną bzdurą, rozpaczliwą próbą zahamowania realnego spadku cen mieszkań i zastoju w handlu nieruchomościami na ścianie wschodniej. Dorabianie do niego jakiejś ideologii, jakichś analiz socjologicznych jest halucynacją.

  Średnia cena mieszkań w Białymstoku stoi od dwóch lat. Powtarzam - stoi. Czyli wartość po uwzględnieniu inflacji spadła dramatycznie. Otodom to firma zarabiająca na rynku wtórnym, a to wartość starych mieszkań w wielkiej płycie, zasiedlonych przez bieda-emerytów, dziedziczonych masowo przez dzieci mieszkające w metropoliach zaniża średnią.

  Ostatnio był w Wyborczej artykuł o doskonałości wielkiej płyty - może w Wwie i Wrocławiu, ale w Białymstoku to gigantyczne domy starców. Stąd spieprza każdy, kto jeszcze może.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @hrabiacosel
  Krytykując kultywowanie tradycji zapomniałeś jeszcze wspomnieć o teorii tzw. przemocy symbolicznej i złowrogich konsekwencjach tego zjawiska.

  Poczucie szczęścia to faktycznie życiowa i społeczna klęska?
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Czy jeżeli ktoś lubi chodzić do kina, teatru, czerpie przyjemność z koncertów, czasem lubi zjeść cos np z kuchni hinduskiej lub bliskiego wschodu, przejmuje się losem zwierząt, lasów i jednocześnie nie lubi myśliwych, rasistów, kościoła i nie chce poświęcić całego życia na wychowywanie dzieci to podkarpacie jest miejscem marzeń?
  @25czis
  Doznałeś już wystarczającego poczucia wyższości?
  już oceniałe(a)ś
  12
  34
  @25czis
  To się nazywa drenaż intelektualny - wyjeżdżają najzdolniejsi. Zostają ludzie mniej ambitni. Efekt już widać w Białymstoku - zaczyna brakować specjalistów - starzy odchodzą z zawodu, a młodzi nie umieją, lub nie mają ambicji podejmowania się bardziej skomplikowanych zadań, które są przejmowane przez firmy z Warszawy. Które zatrudniają do wykonywania tych zadań migrantów z Białegostoku mieszkających w Wwie. Tak to w skrócie wygląda. Proszę sprawdzić przetargi na skomplikowane usługi.

  Miejscowi są od wbijania gwoździ i kopania rowów. Banalnym wyznacznikiem poziomu zaawansowania pracy jest średnia płaca w regionie. Niski jej poziom przekłada się na sytuację, w której młodzież musi obecnie szukać pracy w gastronomii, znajdując stawki 10zł/godz. w Białymstoku.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @en.en
  Ale to wlasnie brak ambicji predysponuje do szczescia.
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @orkan85
  Nie zrozumiałeś. Zwykłe codzienne przyjemności odczytujesz jako snobizm. Przecież chęć obcowania z kulturą, czy sprzeciw okrucieństwu wobec zwierząt nie jest chyba w EU w XXIw czymś wyjątkowym?
  Teatry, kina, koncerty są otwarte dla wszystkich. Chodzi o absurd tworzenia takich rankingów bo dla każdego inaczej wyglądają proporcje tego co w życiu jest istotne
  już oceniałe(a)ś
  18
  5
  @25czis
  Mieszkałam przez 7 lat w Krakowie, teraz mija mi 4 w Rzeszowie. W Krakowie zmieniałam pracę z dnia na dzień. Tutaj znalezienie pracy (przypuszczam, że głównie przez pandemię) zajęło mi ponad 2 lata. I nie przysporzyło mi to szczęścia. Uważałam i nadal uważam, że to jest miejsce do życia dla ludzi o niezbyt dużych potrzebach. Jeśli chcę zrobić coś fajnego, to wsiadam w pociąg do Krakowa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Amoralny familizm:
  przejawia się silnym przekonaniem, że uczciwość i moralne postępowanie jest właściwe tylko w stosunku do członków własnej rodziny, na zasadzie ostrego podziału na nas (swoich) oraz ich (obcych).
  @tt
  To istota pisiego państwa.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @JoGa
  Już jakiś czas temu, badając polską populację, psychologia i socjologia zdefiniowała to zjawisko (amoralnego familizmu), jako wysoce "wtemkraju" rozpowszechnione. Jak i będącą jedną z fundamentalnych przeszkód, tak demokracji, jak i społeczeństwa obywatelskiego.
  Pisia szajka "tylko" pogłębiła tę postawę. I nacechowała jako patriotyzm.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Gdybym był fanem obecnej władzy, a z telewizji wciąż bym się dowiadywał jak to jest wokół cudownie, jak Partia o mnie wspaniałe dba, też pewnie czułbym się lepiej.
  @Szaleniec z północnego zachodu
  Ty naprawdę żyjesz w świecie bajek i iluzji i myślisz, że wszyscy wyborcy PIS oglądają codzienny przekaz i przez szkiełko poznają świat? Jakie to proste, przyjemne i niewymagające myślenia i poznawania... Prosty świat, wszystko jasne... Choć można też nazwać to pogardą. No i oczywiście niechęcią do poznawania świata. Ale podpowiem: w sieci pełno jest dobrych źródeł, badań, z których wynika co innego niż myślisz. Nie, nie jestem wyborcą PIS.
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @worek
  Przez szkiełko, i to przydymione.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pięć lat temu, Białystok był w czołówce miast, gdzie najlepiej się żyje.
  Dziś jest na samym końcu podobnego rankingu, a od roku, ludność miasta zaczęła spadać - pierwszy raz od 1945 r.
  Nie rozumiem, dlaczego nikt nie bada, lub nie publikuje danych, jaki odsetek najzdolniejszej młodzieży emigruje z miasta, bo z tego co słyszę, o wyjeździe myśli 90% - nie tylko na studia, również do pracy w Płazie. A na rynku zaczyna brakować specjalistów...
  Podkarpacie tym szybciej się wyludni, bo mają dobre lotnisko i autostradę.
  @en.en
  Przykład Niemiec Wschodnich po zjednoczeni pokazuje, że droga, dotacje i lotnisko nie zstrzyma ludzi w regionie. Potrzebne są dobrze płatne miejsca pracy a te są w dużych aglomeracjach.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @udet1124
  Tak, ale nie tylko - w kolejności: 1. zarobki 2. kultura i usługi 3.komunikacja. 4. środowisko naturalne. Jak cokolwiek stąd kuleje - będzie procentować ujemnie.
  Wszystkie rankingi wysuwające ścianę wschodnią na jakieś oazy szczęśliwości są zwykłym oszustwem.
  Szczególnie kultura i usługi są ważne, bo w tym zawiera się możliwość organizowania lokalnych społeczności, które najbardziej wiążą ludzi z miejscem.
  W całym podlaskim nastąpił dramatyczny rozpad społeczności lokalnej. Powtarzam - d r a m a t y c z n y. Od małych wsi, po centrum miasta. Ludzie nie mają gdzie się spotykać i z kim. Bo przecież najwartościowsze jednostki dawno stąd wyfrunęły...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @en.en
  w Krakowie około 15-20% samochodów ma rej z Podkarpacia a ponoć Rzeszów tak wspaniale się rozwija.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @ps
  To Krakusy kupili auta na Podkarpaciu i nie zmieniają rejestracji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  No tak, kiedys to pan albo pleban mogl wychlostac. Teraz wystarczy im czapkowac. Prawdziwe szcescie ludzi bez horyzontow.
  @AndrzejVonRast
  Ty masz horyzonty na poziomie Jowisza. Ale raczej tak się wydaje biorąc pod uwagę głupotę tego komentarza.
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @Grandi
  Jego komentarz jest bardzo trafny i uzasadniony. Kiedyś to zrozumiesz. Za jakieś 7-8 pokoleń.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Nieważne jak, nieważne gdzie - ważne żeby być szczęśliwym z tego co się ma- jak to się uda osiągnąć to mamy udane życie, nawet jeśli ci co stoją obok zdziwieni pukają się w czoło
  @arekarek
  No żesz... opowiedz wszystkim, jak być szczęśliwym, mieszkając na osiedlu z wielkiej płyty, zarabiając 3000 zł na rękę w Białymstoku?
  Ja znam jedynie odpowiedź z prozy Philipa K. Dicka, z powieści "Trzy stygmaty Palmera Eldritha" - to zestaw Perky Pat + Can-D.
  Ewentualnie model kaca.... (sorry, cenzura) rosyjski: wóda + ogórki.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3