Mamy do czynienia ze zmierzchem politycznym Jarosława Kaczyńskiego. Taka konstatacja narzuca się, kiedy się patrzy na te obrazki przed Sejmem, gdzie w otoczeniu posłów prezes Kaczyński chodzi bezradnie od drzwi do drzwi, gdy pojawia się przed zakładem karnym, w którym przebywał Kamiński. To obraz nieporadności. Zniknął sprawczy Jarosław Kaczyński, który decydował o najważniejszych rzeczach w polityce państwowej - ocenia prof. Aleksander Hall, historyk, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Barometr „Wyborczej". Diagnoza przed wyborami samorządowymi 2024. 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Oficjalna kampania właśnie się zaczyna, więc zapraszamy na polityczną podróż po Polsce. Miasto po mieście reporterzy polityczni „Wyborczej" stawiają kluczowe pytania i wskazują możliwe scenariusze. Liczymy też na Państwa opinie i komentarze: wybory2024@wyborcza.pl

O przyszłych wyborach z prof. Aleksandrem Hallem, historykiem, opozycjonistą w PRL, po 1989 r. jednym z liderów obozu konserwatywnego, a także wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozmawia Rafał Bolanowski. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Upadek Pisu jest nie do powstrzymania,trzeba dopilnować aby na ich fundamentach nie powstało coś jeszcze gorszego.
  @Pawel
  Powstanie z pewnością. Skrzydła rozwinie anstysemicka, najconalistyczna, zaściankowa konpederassija.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @messie
  tam wysoko nie podskoczą bez socjalu.Obecne poparcie wydaje się być ich szczytem,ale kto tam wie.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Pawel
  mam lepszą propozycję dla sierot po kaczorze: dajcie se siana i nie bawcie się w politykę, lepiej napić się herbatki, zjeść ciasteczko, obejrzeć serial i zmówić paciorek za zdrowie prezesa, zamiast łazić na wybory
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @Pawel
  Ja nie chcę aby on schodził, ani marszem ani spacerkiem.
  Chcę aby poleciał na te swój parszywy ryj i to szybko !
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jarosław Kaczyński - król szczurów, i podobny koniec ?
  @shift
  Doskonałe skojarzenie. "Tam jest samochód dla żołnierzy".
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Jozef_K
  To jest identyczne!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @shift

  Przepraszam, ale kapral King był uczciwym człowiekiem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @przechrztaimason
  Tak, jest ta różnica...
  Ale reszta pasuje.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @shift
  Jaki to był świetny film (i książka)! Miło, że ktoś pamięta, pozdrawiam.
  A porównanie trafne.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  "Zniknął sprawczy Jarosław Kaczyński, który decydował o najważniejszych rzeczach w polityce państwowej"

  To zdanie tak mnie zaskoczyło, że już nawet nie czytałam dalej wywiadu, a tylko go pobieżnie przejrzałam.

  A wymieniony osobnik nigdy sprawczy nie był. To tylko media i opiniotwórcy, nawet z profesorskimi tytułami, próbowali nam wmówić sprawczość tego największego w dziejach szkodnika i złoczyńcy.

  Należy się cieszyć, że bez wszechobecnej propagandy, tenże osobnik pokazuje swoją zwyczajową chamską i bezczelną gębę.
  Bo tylko to potrafił robić latami.
  @Melania65
  No niestety nie. Miał w sobie coś. Być może teczki, być może zwierzęcy magnetyzm, być może oparcie władzy na istotach bezmyślnych i do tego z przestępstwami na koncie.

  Ale żarli mu z ręki i tańczyli jak zagrał.

  I to się skonczyło
  już oceniałe(a)ś
  25
  2
  @Melania65
  DzieńDobry pani Melanio:)) Kaczyński zaistniał na zasadzie kolędy "A słowo się ciałem stało i mieszkało miedzy nami". Na szczęście coraz szybciej się laicyzujemy:))
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @korab1
  Dzień dobry korabie :)
  Szkoda, że do przyspieszenia laicyzacji potrzebowaliśmy aż dziesięciu lat.
  Jakby ten pierwszy dwuletni pisi epizod nam nie wystarczył.
  Wygląda więc na to, że kolędowanie było bardzo skuteczne.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Melania65
  Sprawczość Kaczyńskiego? Totalna bzdura płynąca z profesorskich ust.

  Kłamca, manipulant, człowiek podły, wykorzystujący tragiczną, śmierć brata do kariery politycznej, człowiek który omamił część polskiego społeczeństwa z fatalnym dla tego społeczeństwa skutkiem.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  @calvados1
  Wielu profesorów, doktorów a nawet zwyczajnych licencjatów, jest wykształconych znacznie powyżej poziomu posiadanego intelektu. To wielki problem, zwłaszcza gdy zabierają głos publicznie:))
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @Melania65
  w punkt
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Melania65
  to zdanie, które cytowałaś było tylko wtrąceniem a nie zasadniczą tezą wypowiedzi. Hall to czasem nieznośnie nudny ale również bardzo celny analityk i prognostyk.
  A jednak Kaczyński miał sprawczość chociaż do tego używał janczarów i harcowników typu Bielan czy Ziobro. Ale nie tylko !!! Wystarczy przypomnieć sobie wyprawę do Londynu (1999 r.) w solidarności z Augusto Pinochetem - dyktatorem z Chile, uwięzionym na polecenie sędziego Garzona z Hiszpani. Kto był wówczas w orbicie Kaczora ? Ano: Marek Jurek, Michał Kamiński, Tomasz Wołek. Dzisiaj wydaje się to z innej planety. Ale tak wówczas nawet rozsądni myśleli. Taka kombinacja jak POPiS we mnie budziła odruch wymiotny od samego początku. Zresztą już wtedy po wyborach 2005 r. z Kaczyńskiego wylazł manipulator i matacz. Śmiem twierdzić, że to przestępca, który zgrabnie ukrywa się i wysyła innych w "gorące" miejsca samemu zachowując czyste ręce. Nie używam zwykle metafizycznych określeń bo jestem racjonalistą ale to demon, który innych potrafi skiepścić i zrobić z nich szmaty w rodzaju Kukiza. Żeby tylko to ! Jest moim zdaniem osobą, którą należy wyeliminować z polityki, bo to kolejny z demagogów, przyznam utalentowanych, który potrafi dokonać zagłady państwa operując demagogią, korupcją i niszczeniem demokracji. Wystarczy popatrzeć na przykład Argentyny, jednego z najbogatszych państw świata do lat 40-tych XX wieku, kiedy władzę przejął Juan Perón. Chciał dobrze, wyszło jak Kaczyńskiemu. Do wora z nimi !
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @andrzejaroslav
  Zgadza się:)) Najwięcej nieszczęść powodują ci, co chcą "dobrze" za wszelka cenę:))
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Melania65
  Niestety chyba nie docenia Pani tej swoistej diabolicznej, wąsko ukierunkowanej inteligencji Kaczyńskiego. Przez całe życie wyżywa się w poddawaniu innych ludzi swojej woli. To stanowi sens jego istnienia. I robił to bardzo skutecznie. On się zaczytywał książkami historycznymi, z których wyciągał przykłady walki o władzę i jej sprawowania. Czerpał i z wzorców Narodowej Demokracji i sanacji, zwłaszcza z okresu po 1935 r., kiedy sanacja przejęła wiele z retoryki ND. Dobrze zna historię bolszewików i nazistów. Kaczyński zawsze zręcznie wyłuskiwał ludzi bez kręgosłupa, czekających na wodza, gotowych przyjąć czyjeś poglądy za swoje. Tymi zdolnościami Kaczyński przypomina innych niesławnej pamięci dyktatorów. Przypadek Ziobry to przypadek niepowodzenia takich zabiegów. Cała wierchuszka PiS to kreatury o wielu ograniczeniach intelektualnych. Kaczyński, tak jak jego historyczne polityczne wzorce, konsekwentnie eliminował ze swojego otoczenia jednostki przejawiające ambicje samodzielności ( np. L.Dorn). Te zdolności urodzonego manipulatora obok żądzy władzy i poczucia historycznego posłannictwa ("Jarosław Polskę zbaw") to moim zdaniem najsilniejsze cechy Kaczyńskiego. Ale poza tym to człowiek miałki, ograniczony olbrzymim bagażem urojeń, fobii, fałszywych wyobrażeń o Polsce i świecie. Jego wystąpienia to niespójny bełkot, gonitwa myśli, niedopowiedzeń, faszerowanych przeinaczeniami i oczywistymi kłamstwami. Straszny człowiek.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @calvados1
  To wszystko prawda. Sam jednakże nic by nie zrobił. Pomogli mu usłużni, media i ludzie z "tytułami" naukowymi.
  Plus lejąca się nieprzerwanym strumieniem propaganda i wielokroć powtarzane cytaty z chama.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @andrzejaroslav
  Zgoda.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @kris
  Tego ćwoka, tłuka i manipulanta "doceniłam" już w trakcie pierwszego pisiego epizodu. I co z tego wyniknęło? Niewiele, bo w owym czasie jednoosobowo miałam wpływ jedynie na swoje najbliższe otoczenie.

  Dobrze jednak się stało, że wiedza o straszności i nikczemności tegoż osobnika tak szeroko została rozpowszechniona w trakcie ostatniej kampanii wyborczej.

  I byłoby świetnie, gdyby ta wiedza o tymże osobniku utrwaliła się w pamięci społeczeństwa.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @kris
  Trafna analiza żoliborskiego gnoma!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @calvados1
  No wszystko się zgadza, tylko jeśli omamił część społeczeństwa, całkiem sporą, to chyba jest skuteczny? Czy szantażysta albo rekieter jest sprawczy, czy nie? Wg mnie jest, swój cel osiąga. A że innym ten cel się nie podoba, to insza inszość.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @kris
  Ależ on nigdy nie chciał Polski zbawiać :-) On tylko chciał ją przerobić na własny folwark, z uwielbiającym go tłumem parobków. Żadne posłannictwo, zwyczajna żądza władzy i machania rączką do poddanych.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Melania65
  Musisz sie wcielic w typowego wyborce PiSu. Dla niego -moherowej babci z malomiasteczkowego klubu Radio Maryja, sfrustrowanego, zasciankowego emeryta z Bytomia albo matki trojki dzieci z po-PGR-owskiej wsi, Kaczynski byl sprawczy, bo im sie z poczatku rzadow PiSu na prawde polepszylo i byla perspektywa, ze bedzie sie dalej polepszalo. Dla nich wszystko inne, to cale tlo ideologiczne, bylo juz od poczatku drugorzedne. Do tego ta cala propaganda PiSowskich mediow, gdzie Kaczynskiego pokazywanao jako swojskiego, skromnego wujka-sasiada, ktory potrafil od czasu do czasu grzmiec na rzekomych wrogow "dobrych zmian". Teraz moze niektorym z tych ludzi swita, ze krol jest nagi. A do tego doschodzi fakt, ze on sie naprawde zestarzal i zdziadzial, jeszcze bardziej sepleni, jeszcze bardziej sie wlecze, ta jego idiotyczna swita, ktora mu poprawia kolnierz, wybiera numer w telefonie i otwiera drzwi. Tak, to jego koniec.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Karlowaty paranoik,nie potrafiacy przelknac goryczy porazki,sam sie skazal na jazde bez trzymanki do kanalu historii.
  Wscieklosc karla,potwierdza bezradnosc przyglupa, czujacego smrod nieuniknionego konca.
  @majak
  A na końcu tej powolnej drogi w dół powinna być mała, zimna i wilgotna cela z dwoma dorodnymi gejami - sadystami.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  No nie wiem.
  On robi to, czego żelazny elektorat wymaga: cierpi i się modli.
  Potem jest druga faza: szukać, łapać, karać te obce ręce, które to narodowi wybranemu uczyniły.
  Już przechodziliśmy ten proces ze Smoleńskiem. Biedny pan krzyczący: gdzie jest wrak! Potem wystawili pakiet: Duda, Szydło, 500+ i sprawczość nastała, a my jeszcze długo się będziemy zbierać po 8 jej latach..

  No ale... czarować niezdecydowanych trzeba, bo rozumu nie za dużo w narodzie, więc niech będzie: przegrany jest!
  (tylko sami nie uwierzmy, że nie oni nie mają szans na powrót -bo znów prześpimy, a lepszych oszołomów też nie brakuje)
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @jakjakub
  Masz rację, niestety.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  " koalicja obywatelska przesunęła się obyczajowo w stronę lewicy....trzecia droga może przejąć umiarkowanych elektorat pisu ale musi pamiętać o obecności religi kościoła i historii w życiu publicznym" ????? Tylko w polsce można tak analizować scenę polityczną. Koalicja obywatelska to zachodnioeuropejska prawica, szef brytyjskich konserwatystów David Cameron wprowadził małżeństwa jednopłciowe i miał chorego syna który zmarł w dzieciństwie i wymagał stałej opieki ale powtarzał że urodzenie takiego dziecka powinno być wolnym wyborem kobiety....w temacie " prawo do wyboru " partia razem z projektem dopuszczalności aborcji do 12 tygodnia byłaby w wielkiej brytani...na prawym skrzydle parti konserwatywnej....to tam " konserwatywny beton Torysów " ma pomysły by obniżyć czas aborcji do 12ego tygodnia. Jak to brzmi:" konserwatywny beton Zandberg...konserwatywna fanatyczka Biejat :) "....co do " obecności kościoła i religi w życiu publicznym ": pan profesor nie zauważył że nawet na prowincji związki partnerskie popiera większość wyborców pisu, kościoły pustoszeją, seminaria duchowne są " reorganizowane", czytaj: zamykane z powodu...braku chętnych ale też dlatego że młodzi geje z Drohiczyna czy Siemiatycz mogą np. Wyjechać do Warszawy a nie uciekać w " powołanie do kapłaństwa "... niedawno Kosiniak-Kamysz czyli rozwodnik w związku cywilnym mówił coś że" nie zapomnimy o wartościach chrześcijańskich " czyli w praktyce: wystarczy nie zabierać choinki w grudniu i pisanek na wielkanoc plus imprez typu komunia czy chrzciny gdzie w Drohiczynie czy w siemiatyczach chodzi o to by pokazać się " na bogato " przed rodziną a szczególnie przed tym nielubianym szwagrem: niech zobaczy że " i ja mam kolorowy telewizor" jak mówi Pawlak w " kochaj albo rzuć".... zgadzam się w jednym: nie możemy zostawić historii bo wtedy to pole zajmują oni i dlatego np. Tzw" marsz niepodległości " wygląda tak a nie inaczej , bo my po 1989 przyjęliśmy narrację że wchodzimy do Europy a więc musimy być " nowocześni " czyli żadnej historii tradycji czy pamięci o przeszłości...od dwudziestu lat mieszkam na stałe w wielkiej brytani i szacunek dla historii tradycji czy przeszłości jest jak najbardziej chcą nowoczesnych europejskich społeczeństw na Zachodzie.
  @marekpoplawski
  Jest jak najbardziej cechą nowoczesnych społeczeństw, przepraszam za " podpowiadacz wyrazów ".
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @marekpoplawski
  to bardziej Demokraci w stylu USA niż Torysi.Nowacka,Napieralski,Joński czy Borowski nie do umieszczenia na centro-prawicy.Ale to dobrze,nowocześniej.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @marekpoplawski
  Całkowita racja. Pan Hall ma już na karku siedemdziesiątkę, jest niewolnikiem myślenia, że do rządzenia konieczny jest skoligacony z władzą kler.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  @messie
  ludzie wierzący są odważniejsi, pewnie o to prawicy w stylu Pana Halla chodzi.Ja jestem Ateistą,więc mnie Kościoł nie obchodzi ale jest coś w tym,zobaczmy skalę ateizacji na Zachodzie i jakie są problemy.Safe space,strach przed ludźmi,trigger warnings, niektórzy boją się wlasnego cienia.Łatwiej i odważniej pewnie iść przez życie wierząc że ktoś Cię wspiera.Ale Kościoł i państwo muszą być rozdzielone.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  Jeszcze więcej naftalinowego dziada, a PiS zniknie z polityki.
  już oceniałe(a)ś
  48
  1
  J.Kaczyński to przestępca. Podzielił Polaków. Zniszczył jedność narodową!
  już oceniałe(a)ś
  46
  1
  Czas, aby emeryci snujący się po salach sejmowych i wygłaszający swoje skażone sklerozą wypowiedzi do kamer i dziennikarzy ustąpili młodym i trzeźwo myślącym politykom!
  @bo-ber
  Na przykład taki młody Patryk Jaki...
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @shift
  Albo mejza (celową małą) albo te kryształy od zera (celowo przeinaczone) w stylu KKO > Kanthak, Kaleta, Ozdoba.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @bo-ber
  Młodych idiotów jest znacznie więcej od starych durni, dzięki biologii:))
  już oceniałe(a)ś
  15
  0