Przynosił ludziom nadzieję. Podejmował się wyzwań, które dla innych wydawałyby się niemożliwe. Przyjaciel wszystkich i dobry duch każdej operacji. Cudowny i odważny człowiek - Damiana Sobola, Polaka, który zginął w Strefie Gazy, podczas transportu pomocy humanitarnej, wspominają jego przyjaciele i współpracownicy z Przemyśla.

Damian Soból to 36-letni Polak, który zginął w poniedziałek wielkanocny w Deir Balah w Strefie Gazy, po tym, jak rakieta armii izraelskiej uderzyła w samochody konwoju organizacji humanitarnej World Central Kitchen, które przewoziły żywność, dostarczoną statkiem z Cypru.

- To nie jest tylko atak na WCK, to jest atak na organizacje humanitarne pojawiające się w najstraszniejszych sytuacjach, gdy żywność jest wykorzystywana jako broń wojenna. To jest niewybaczalne – skomentowała atak Erin Gore, dyrektor generalna World Central Kitchen.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Ogromny szacunek dla Pana Damiana i Was wszystkich w Przemyślu. Byliście na pierwszej linii pomagając w przyjęciu uchodźców.

  Dziękujemy.

  Dzięki ludziom takim jak Wy ten świat jest lepszy.
  już oceniałe(a)ś
  156
  11
  Popierający zbrodniarza wojennego Netanyahu, wypowiedzcie się.
  @Pelargonium
  Nie popieram Netanjahu, smutno mi, ze zginęli najbardziej wartosciowi ludzie, niosacy pomoc głodnym. Nie wydaje mi się jednak, ze konwój " kucharzy" był celem ataku. Ktos popełnił błąd, jak w przypadkach " friendly fire", ostrzału własnych pozycji, zamiast pozycji przeciwnika. Precz z wojnami, precz z terroryzmem!
  już oceniałe(a)ś
  21
  25
  @przemek05
  Konwój był wyraźnie oznakowany i jego przejazd zgłoszony wcześniej do wojsk izraelskich. To w mojej ocenie morderstwo.
  już oceniałe(a)ś
  32
  8
  @ac9
  Skąd o tym wiesz? Czy rakieta rozpoznaje oznakowanie konwoju?
  już oceniałe(a)ś
  8
  23
  @olek1303
  nie rób z izraelczyków idiotów raczej przeczytaj jak sie tłumaczą
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @ac9
  Zbrodnia wojenna
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @Pelargonium
  Może jednak ktoś zrobił ci krzywdę i przypadkiem znalazłes się wśród przyjaciół nazistowskich zbrodniarzy z Hamasu, odpowiedzialnych za tę straszną wojnę, tchórzy ukrywających sie za swoja własna ludnościa cywilną i szukających twojego poparcia. Śmierć tych wolontariuszy jest tragedią. Nadal nie wiemy jak i dlaczego do tej pomyłki doszło. Ale ty masz już gotowy sąd, sąd wiernego przyjaciela nazistów, nienawidzącego Żydów. Uważaj, dajesz sie nabrać na odrażające i nie nowe poglądy. Izrael nie miał najmniejszego interesu w zabijaniu wolontariuszy. Jeśli myślisz, że ktokowiek w armii izraelskiej wydał rozkaz ostrzekania samochodów z wolontariuszami, to już myślisz jak hamnasowiec i kierujesz się przesądami. Wojna jest chaosem, tragiczne pomyłki zdarzają się nieustannie. Nie karm swoiuch przesądów ludzką tragedią, bo wyrządzasz tym krzywdę również samemu sobie.
  już oceniałe(a)ś
  17
  14
  @Andrzej Koraszewski
  Ty normalny nie jesteś xD
  już oceniałe(a)ś
  6
  15
  @olek1303
  Jeżeli strzelasz z zamiarem zabicia musisz rozpoznać cel, nawet na wojnie.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Andrzej Koraszewski
  Na chaos zawsze można zrzucić wszystko, tak jest wygodnie. Cel nie rozpoznany, to nie strzelasz, jeżeli robisz to bez odpowiedniego rozpoznania i zabijasz niewinnych niosących pomoc ludzi, to masz zbrodnię na sumieniu i musisz ponieść adekwatną karę.
  już oceniałe(a)ś
  15
  5
  @przemek05
  Wklep sobie do Googla "Strike That Killed World Central Kitchen Workers Bears Hallmarks of Israeli Precision Strike" to zobaczysz jakie to było "friendly fire".
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @Andrzej Koraszewski
  Gotowy sąd? Wypowiedzi ambasadora Izraela wyjaśniają wszystko. Mógł tam być1 terrorysta. To wszyscy pozostali mogli zginąć, dla tego jednego co mógł być. I to jest wojna. Takie rzeczy się zgadzają. II wojna i zginęło miliony Żydów. To była wojna. Takie rzeczy się zdarzają. Więc o co ta cała wrzawa o holocaust? Izraelczycy z zimną krwią zabili tych ludzi. Świat powinien to zapamiętać. I wtedy kiedy będą potrzebowali pomocy zwłaszcza.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @przemek05
  Przypadek, błąd? Tam zginęło cinajmnej 200 wolontariuszy niosących pomoc. Myślę, że chodzi o zniechęcenie wolontariuszy. Głód i choroby to broń.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  premier Izraela Benjamin Netanjahu jest typowym mordercą. Wpisał się w szeregi tyranów, którzy dla własnej bezkarności posyłają tysiące niewinnych ludzi na śmierć. Za śmierć tego młodego Polaka powinien stanąć przed Haskim wymiarem sprawiedliwości.
  już oceniałe(a)ś
  68
  17
  Dosyć tego. Dość szantażu moralnego holocaustem. Ludzie giną tu i teraz z rąk żołnierzy żydowskiego zbrodniczego państwa Izrael. Gdzie są trybunały? Gdzie autorytety moralne?
  @Lisekidama

  Ale to lajkowanie swojego własnego komentarza to już mogłeś sobie odpuścić.
  już oceniałe(a)ś
  6
  15
  @niebuszewo2
  Czy ktoś zamawiał jakieś żonkile na kwiecień?
  już oceniałe(a)ś
  4
  6
  @niebuszewo2
  niby dlaczego ,chyba lubi to co napisał
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @JozefKinola
  Nie mieszajmy spraw nieporównywalnych. Liczni uczestnicy powstania w warszawskim getcie, nie tylko Marek Edelman, bezkompromisowo wypowiadali się o polityce Izraela wobec Palestyńczyków i nie widzieli tam dla siebie miejsca.
  Nie wszyscy Żydzi to radykalni syjoniści, jest zresztą w Izraelu składający się z kilku sporych organizacji działających na rzecz pokoju i pojednania ruch sprzeciwu wobec polityki prawicowych rządów. Traktowani są jak renegaci, atakowani nierzadko fizycznie, a jednak robią swoje, choć barbarzyńska rzeź 7 października w wykonaniu Hamasu jeszcze bardziej zepchnęła ich na margines. Zasada odpowiedzialności zbiorowej stosowana zarówno przez rząd Netanjahu, jak i mocodawców Hamasu czy Hezbollahu, to koszmar, który może tylko eskalować.
  Nie powinniśmy pozwalać sobie na myślenie w tych samych kategoriach, zwłaszcza z perspektywy biernych obserwatorów kibicujących którejkolwiek ze stron.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @JozefKinola
  W tym roku te żonkile powinniśmy położyć na grobie Damiana Sobóla, i innych pomordowanych w Strefie Gazy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @nj
  Myślę, że nie należy pomniejszać Marka Edelmana i jego zasług.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Już dawno pisałem na forach związanych x wojną w Strefie Gazy,że Netaniahu wespół z Putinem powinni stanąć przed Haskim Trybunałem...
  @~wroclawianin
  jak ty napisałeś to chyba cały świat zamarł z wrażenia,
  jesteś niemądry jeżeli nie odróżniasz Natanjachu od Putina
  już oceniałe(a)ś
  1
  6
  Zbrodniarze
  już oceniałe(a)ś
  46
  23
  Nietenjahu musi zostać zawleczony do Hagi, pod sąd, wyrok
  i tam spędzi resztę żyia w 3,14lu za zbrodnie.

  Potem trzeba będzie przywrócić demokrację w Izraelu
  i ustanowić Państwo Palestyńskie

  i wreszcie będzie pokój,
  bez po3,14nych
  fundamentalistów.
  @bardzospokojny
  Bredzisz.
  już oceniałe(a)ś
  8
  6
  @bardzospokojny
  Panstwo Palestynskie to bzdura LK2705
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @bardzospokojny
  jeżeli jeszcze umiesz to poczytaj sobie o konflikcie palestyńsko-izraelskim,
  oni się napie...ją od 19 wieku i twoje brednie mogą tylko pogorszyć
  aktualny stan konfliktu, bo było państwo Hamasu w strefie Gazy
  i to państwo zaatakowało cywilnych izraelitów
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Wspaniały człowiek.
  Jego śmierć nie była jednak przypadkowa. To część przeprowadzanej z premedytacją akcji militarnej rządu Netanjahu w Gazie, której efektem jest ludobójstwo.
  Powstrzymajmy to:
  secure.avaaz.org/campaign/pl/rafah_ceasefire_now_loc/?
  @elDar
  Bredzisz. Spytaj avaaz jaką część zebranych przez siebie środków przeznacza na samą siebie?
  już oceniałe(a)ś
  6
  4