"Jeśli kochasz mnie"? Co to za pytanie? Hanka Ordonówna - ikona polskiej przedwojennej piosenki - jak jej nie kochać? Urok i magnetyzm wielkiej gwiazdy kabaretów przypomni Mariola Łabno-Flaumenhaft na scenie Teatru Bo Tak! - To będzie Hanka, Haneczka, jakiej nie znacie... - zaprasza na spektakle do sali WDK w Rzeszowie. Pierwszy już w sobotę.

Hanka Ordonówna miała niezwykłe życie, była bohaterką mezaliansu i kilku romansów. Była wielką gwiazdą i żoną arystokraty, hrabiego Michała Tyszkiewicza, który zakochał się w niej bez pamięci, ale jej życie to nie tylko scena i arystokratyczny blichtr. Zaznała więzienia, zesłania i tułaczki. W 1939 r. została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu na Pawiaku. Została zwolniona dzięki interwencji męża, ale dwa lata później, po odmowie przyjęcia obywatelstwa ZSRR, została zesłana do kołchozu w Uzbekistanie. Sowieci wcześniej aresztowali jej męża Michała jako wroga ustroju. Oboje zostali objęci amnestią. Tyszkiewicz został sekretarzem poselstwa RP w Teheranie, zaś Hanka Ordonówna włączyła się w działalność na rzecz ewakuacji polskich dzieci ze Związku Sowieckiego do Indii. Przeżycia z tej podróży opisała, jako Weronika Hort, w książce pt. „Tułacze dzieci". Zmarła w 1950 r. w Bejrucie na gruźlicę.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
    Komentarze
    Naprawdę nie mniej charyzmatyczna?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0