Od 1 czerwca przyszłego roku przy porodach odbywających się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie na życzenie będzie można korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje znieczulenie na życzenie pacjentki od 2015 roku. Obecnie za każdą pacjentkę płaci od 1 tys. do 1,1 tys. zł. Mimo, że od wprowadzenia refundacji w przyszłym roku minie 10 lat, w Polsce kobiety w praktyce mają utrudniony dostęp do tej procedury.

Poród ze znieczuleniem na życzenie. Tylko w czterech szpitalach na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu oferują ją jedynie cztery szpitale. Według statystyk NFZ najwięcej porodów ze znieczuleniem, z wyłączeniem cięć cesarskich, odbywa się w szpitalu Pro-Familia w Rzeszowie. Stanowią one 39,7 proc. W Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej odsetek ten jest niewielki i wynosi 2,6 proc. A to i tak lepiej niż w innych szpitalach w regionie. Bo zdecydowana większość z nich w ogóle nie oferuje znieczulenia na NFZ.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze