Smerek Karczma Hotelu Carpatia Bieszczadzki Gościniec
Cisna, Smerek 71, czynna codziennie 14-22
609 502 181, smerek@merkurion.pl, www.hotel-carpatia.pl
www.facebook.com/CarpatiaBieszczadzkiGosciniec
Hotel ten to kameralny obiekt, położony przy "pętli bieszczadzkiej", z 27 indywidualnie urządzonymi pokojami. W strefie rekreacyjnej wokół hotelu jest miejsce na ognisko i grilla. W usytuowanej na parterze restauracji ściany ozdobiono malowidłami i wprowadzono drewniane belki stylizując ją na dawną karczmę.
Archiwum "Pro Carpathia"
Bieszczadzka zalewajka
Solidne stoły i krzesła z drewna dopełniają to wrażenie. W godz. 7.30?10 osoby z zewnątrz mogą dołączyć (30 zł od osoby) do hotelowego śniadania, które serwowane jest w formie ciepłego i zimnego bufetu, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Archiwum "Pro Carpathia"
Kotleciki jagnięce
Potrawy sporządzane są z wykorzystaniem ziół i sezonowych owoców runa leśnego oraz miodów z okolicznych pasiek. Co warte jest polecenia? Na pewno skwiercząca świeżonka z grillowaną pajdą chleba i ogórkiem kiszonym na przystawkę. Z zup bieszczadzka zalewajka z okraszonymi ziemniakami i kleksem kwaśnej śmietany. Z dań głównych kotleciki jagnięce oraz chrupiące racuszki z ziarnami dyni i słonecznika z wędzonym pstrągiem i konfiturą z czerwonej cebuli.
Warto też skosztować bieszczadzkich serów z konfiturą żurawinową, placków łemkowskich w wersji z boczkiem oraz wegetariańskiej, jak również pstrąga z fuczkami, czyli regionalnymi plackami przyrządzonymi z kiszoną kapustą. Uzupełnieniem oferty są wina gronowe i regionalne piwa.
Cisna Gospodarstwo Agroturystyczne Szymkówka
Cisna 54, 13 468 64 36, 696 585 410, 608 156 174
anna.krzysztof@onet.eu, www.bieszczadyszymkówka.pl
Krzysztof Antoniszak - gawędziarz, podróżnik, kucharz - od lat wyciska własne piętno na tradycji kulinarnej Bieszczadów. W gospodarstwie przygotowywane są potrawy regionalne zebrane w książkach kucharskich jego autorstwa. Przepisy odtwarza posiłkując się dziedzictwem Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny. W prowadzonej tu karczmie wieczorami można posłuchać gawęd o historii, zakąszając chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Zjeść unikalne dania (wedle życzenia z mięsa, kaszy, grzybów, owoców, warzyw) macerowane w "naczyniu bojkowskim", czyli glinianej misie, tzw. cegle ustawianej w gorącym popiele z ogniska.
Archiwum "Pro Carpathia"
Danie z naczynia bojkowskiego czyli z cegły
Na smakoszy czekają potrawy: zupa borowikowa, kwaśniak, mamałyga, hołyszki, werenyky, dania z baraniny, młodych prosiaków, koziny i dziczyzny. Nie zabraknie na stole różnego rodzaju ryb, przyrządzonych według dawnych receptur: pstrąga z miodem, chrzanem i grzybami, pstrąga w szczawiu lub pstrąga kiczerskiego. Cymesem jest śledź a la tatar sporządzony zgodnie z przepisem odnotowanym już w 1680 r. czy też sajka - zakąska z ikry z łososia - będąca przepisem z 1764 r. według Irminy Drojewskiej, kucharki z dworu w Wetlinie. Karpackim unikatem jest także przygotowywana na miejscu bojkowska kiełbasa z fasoli.
Archiwum "Pro Carpathia"
Pensjonat-Karczma Karnasów
Cisna 48A, czynny codziennie 8.30-22
667 910 010, ukarnasow@op.pl, www.ukarnasow.pl
Znak firmowy właścicieli karczmy to solidne, duże dania po zjedzeniu których nie ma szansy najmniejszy głód. Preferowana w kuchni jest tradycja regionalna i polska, stąd też i takie przystawki, jak ser owczy grillowany z żurawiną oraz tatar z pstrąga wędzonego na grzance. A dalej można wybierać: kwaśnica na żeberku wędzonym, wątróbka drobiowa duszona z cebulką i jabłkiem, jagnięcina w sosie śmietanowo-czosnkowym czy baranina duszona w porach. Warto zamówić także zupę z dzika w kociołku czy sarninę pieczoną w sosie z czarnej porzeczki.
Archiwum "Pro Carpathia"
Przy karczmie z sukcesem prosperuje własna wędzarnia wędlin i ryb. Ci, co mieli okazję próbować dobrze uwędzonej kiełbasy, boczku, szynki, polędwicy, karkówki czy żeberek, podkreślali ich tradycyjny i wyborny smak. To miejsce warte do odwiedzenia również przez smakoszy ryb. I to nie tylko, że zjeść tu można zupę rybną, pstrąga gotowanego na parze w warzywach, pstrąga smażonego czy też filety z suma. W "Barze na Stawach" w Krzywem (5,5 km od Cisnej w kierunek Wetlina) można zamówić pstrąga prosto z wody, z własnego stawu. Na smakoszy czekają też pstrągi i sumy smażone, wędzone oraz grillowane. Organizowane są także imprezy plenerowe połączone z wędkowaniem, grillowaniem i nauką wędzenia ryb.
Ciąg dalszy za tydzień...
Serdecznie dziękuję Krzysztofowi Zielińskiemu ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" za pomoc oraz udostępnienie zdjęć i materiałów :)
Wszystkie komentarze