Pierwsza siedziba
Na zdj. autobus Polski Fiat 621R, który rozpoczął powojenną historię komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Zdjęcie zostało wykonane w pomieszczeniu garażowym Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej przy ul. Mickiewicza 10, gdzie mieściła się także pierwsza siedziba przedsiębiorstwa MKS.
- Kiedy byłem małym chłopcem poznałem pana Mariana Śwista, który był kierowcą miejskiego autobusu. Pozwolił mi tak dla zabawy usiąść za kierownicą "ogórka". To spowodowało, że postanowiłem zostać kierowcą autobusu. Skończyłem rzeszowską "samochodówkę", poznałem innych kierowców. Roman Gargała i Zbigniew Łąka nauczyli mnie prowadzić autobus, i tak się zaczęła moja przygoda - mówi Piotr Gil.
- Bardzo dużo czasu poświęcam na gromadzenie pamiątek związanych z historią komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Akurat w 2008 roku była okazja, żeby je w dobry sposób wykorzystać. Mijało wówczas 60 lat odkąd pierwszy pojazd Miejskiej Komunikacji Samochodowej pojawił się na ulicach Rzeszowa. Postanowiłem wydać z tej okazji książkę - dodaje Gil.
Dziś Piotr Gil chce podzielić się jej fragmentami i archiwalnymi zdjęciami z naszymi czytelnikami. - Jest ku temu kolejna okazja. W maju Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie przenosi się z Trembeckiego na Lubelską. Warto sobie przypomnieć, jak kiedyś wyglądała baza i autobusy MPK - mówi Piotr Gil.
Pierwsza zajezdnia znajdowała się przy budynku straży pożarnej ul. Mickiewicza. Kolejna siedziba znajdowała się na Partyzantów, a dokładnie w części dawnego folwarku Jędrzejowiczów znajdującego się na Staromieściu. "Na potrzeby warsztatowe adoptowane zostały dawne stajnie, a w starych budynkach siedzibę uzyskała administracja. Uruchomiony został własny warsztat napraw i obsługi autobusów" - czytamy w książce "Historia komunikacji miejskiej w Rzeszowie".
K.Siewierski
Mechanicy warsztatu elektrycznego - 1967 rok. Tu już siedziba na Partyzantów
K.Siewierski
Pracownicy przy samochodzie Nysa - 1967 rok.
K.Siewierski
Wrak autobusu San H-01B służący jako podręczny magazynek - 1967 rok.
K.Siewierski
Stanowisko naprawy ogumienia i tapicernia - 1967 rok.
K.Siewierski
Jacek Siewierski, syn autora zdjęć Kazimierza Siewierskiego. Zdjęcie wykonane na bazie przy ul. Partyzantów - 1967 rok.
Wszystkie komentarze