Zawody Łazików to także mnóstwo imprez towarzyszących.
Codziennie od godz. 10 do 17 dla fanów robotyki i nowych technologii w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce podczas Zawodów Łazików Marsjańskich otwarta będzie strefa pokazów, w której odbywać się będą pokazy naukowe, firm robotycznych, kosmicznych oraz wystawy.
Swoje stoiska będzie miało 29 wystawców, którzy przygotowali atrakcje, jakich Podkarpacie jeszcze nie widziało.
Jakie atrakcje nas czekają?
DPS Software
Przy stanowisku DPS Software będzie można przyjrzeć się procesowi projektowania trójwymiarowego oraz druku 3D - od pomysłu do gotowego przedmiotu. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w projektowaniu modelu, który zostanie później wydrukowany.
Fundacja Rozwoju Wolontariatu
Pokazane i omówione zostaną konstrukcje zbudowane z zestawów Lego Mindstorm NXT 2.0 i EV3. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. jak działają czujniki koloru, a także gdzie zastosować czujniki ultradźwiękowe. Zostanie też zaprezentowany model łazika marsjańskiego Curiosity wykonany z klocków Lego Technic w skali 1:4.
Astrokrak - Pracownia Teleskopów Astronomicznych
Obserwacja wybuchów na Słońcu i pól pochodni słonecznych widocznych na tarczy Słońca za pomocą teleskopu słonecznego Coronado 60 mm - przy bezchmurnym niebie.
Unibot - Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe - Wszechnica Śląska, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uczestnicy mając do dyspozycji proste roboty będą je programować aby osiągnąć sukces w misjach kosmicznych. Zanim przystąpią do działania przetestujemy podstawowe paramety psychofizyczne przyszłych adeptów astronautyki.
HanBright - Akademia Duckie Deck
Kreatywne warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat. Wśród atrakcji: roboty, programowanie, eksperymenty i gry mobilne, labirynty Sphero, elektryczne konstrukcje littleBits, wirtualna Maszyna Goldberga, muzyczny stół, czy rollercoaster 3D.
Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów
Pokaz statyczny modelu samolotu udźwigowego z SAE Aero Design 2016 i drona na zawody IMAV China 2016. Dla zainteresowanych możliwość kontrolowania powierzchni sterowych samolotu (lotki, stery) wraz z opisem procesu projektowania i kontroli samolotu oraz wyjaśnieniem podstaw aerodynamiki. Opis tworzenia algorytmów do sterowania autonomicznego dronem. Można będzie spróbować swoich sił na symulatorze lotu, wraz z podstawowymi objaśnieniami zasad lotu samolotem.
Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes
Wielotematyczna wystawa oraz pokazy w formie zintegrowanego obszaru - Strefa Planeta Ziemia - przestawiające naszą planetę jako miejsce rozwoju życia oraz inteligentnej cywilizacji. Pokazy będą koncentrowały się na trzech obszarach: Życie na Ziemi (biologia, przyroda, środowisko naturalne, naturalne procesy w przyrodzie), Człowiek (anatomia, fizjologia, zmysły, inteligencja) i Cywilizacja ziemska (artefakty i osiągnięcia - technika, kultura).
ABM Space
ABM Space zaprezentuje ReMY - Remote Mars Yard , projekt edukacyjny realizowany wspólnie z Biurem edukacji ESA - ESERO, Centrum Nauki Kopernik i fundacją Akademeia. W projekcie tym grupy uczniów realizują scenariusz misji marsjańskiej logując się za swojego miasta przez Internet do robota umieszczonego na makiecie Marsa w siedzibie ABM Space. Pokazana zostanie przykładowa misja przez Internet. Wkrótce projekt będzie otwarty dla użytkowników indywidualnych.
Urania - Postępy Astronomii
Warsztaty dziennikarskie o opisywaniu tajemnic kosmosu poprowadzi redakcja portalu Urania Postępy Astronomii. Dostępne będą gadżety czasopisma i portalu oraz najnowszy numer ?Uranii? ze specjalnym artykułem dotyczącym tematyki ERC 2016. Z kolei po rozwiązaniu kosmicznej krzyżówki będzie można wziąć udział w losowaniu i wygrać roczną prenumeratę czasopisma.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Projekcja odcinków serialu naukowego Astronarium o polskim przemyśle kosmicznym i polskich satelitach oraz spotkanie z jednym z twórców programu.
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
Projekcja filmu pokazującego, jak i dlaczego Europa postanowiła sięgnąć gwiazd i zbudowała olbrzymie obserwatoria po drugiej stronie globu - na Atakamie, najsuchszej pustyni świata. Opowieść o historii i najnowszych odkryciach Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Dodatkiem do filmu będzie odcinek Astronarium, ukazujący ESO z polskiej perspektywy.
Mission to Mars 2049
Mission to Mars 2049 to strategiczna gra planszowa, w której zadaniem jest zdobywanie zasobów, wypełnianie misji i budowa własnej kolonii na Marsie, by jako pierwszy dotrzeć na biegun północny planety.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Krośnie
W programie zaplanowane są pokazy nieba przez teleskop z filtrem słonecznym, budowa zegarów słonecznych oraz demonstracja modelu komety z suchego lodu. Omówione i zaprezentowane zostaną też różne rodzaje napędów, np. wodny.
Space Garden
Firma Space Garden zaprezentuje bazę M.A.R.S. Jest to pierwsza w Europie testowa baza kosmiczna. Przy stoisku będzie można zobaczyć makietę obiektu, a ekranie komputerowym ? jego zdjęcia i wizualizacje. Przedstawiane też będą technologie i rozwiązania powstające w ramach bazy M.A.R.S.
Koło Robotyki przy Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
Pokaz robotów autonomicznych startujących w światowym finale Botball w St. Augustine w USA, wykonujących zadania turniejowe.
Polskie Towarzystwo Rakietowe
W ramach warsztatów uczestnicy zbudują modele rakiet zaprojektowanych do startów z boiska szkolnego, przeznaczone dla osób rozpoczynających przygodę z modelarstwem kosmicznym. Poruszone będą zagadnienia bezpieczeństwa, materiałów i technologii. Ponadto zadamy sobie ?trudne? pytania na bazie ciekawostek dotyczących orbity. Do obejrzenia będą duże rakiety amatorskie oraz omówiona zostanie ścieżka rozwojowa jaką PTR wypracowało na przestrzeni lat: od małych rakiet rekreacyjnych i turniejowych po duże, mogące być instrumentami naukowymi prowadzącymi badania w atmosferze. Na ekspozycji do zobaczenia będzie także sprzęt pokładowy, spadochrony czy elektronika.
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
Wyświetlone zostaną dwa odcinki programu popularnonaukowego OBSERWATORIUM, nakręconego podczas wyprawy astronomicznej do Indonezji w pas całkowitego zaćmienia Słońca, której miało miejsce 9 marca 2016 r. Projekcji będzie towarzyszyć prelekcja jednego z twórców programu.
Projekt Sterowanie24.pl
W ramach pokazu za pośrednictwem strony internetowej będzie można sterować obiektami świetlnymi, dźwiękowymi i innymi umieszczonymi na stoisku.
Fundacja Rozwoju Branży Internetowej Netcamp, projekt Cyfrowi Wynalazcy
Podczas wydarzenia pokazywana będzie makieta marsjańskiego miasta sterowanego komputerowo. W ramach 45-minutowych warsztatów grupy uczestników zbudują miasto według własnego planu i zaprogramują urządzenia nim sterujące.
Husarion
Zaprezentowane zostaną przykładowe roboty bazujące na technologii Husarion. Będą to konstrukcje naziemne, np. samobalansujący robot do teleobecności, Maaya - osobisty robot do teleobecności, manipulator robotyczny itp. Widzowie będą mogli sterować robotami przez Internet i porozmawiać o nich.
Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED
Zaprezentowane zostaną nowoczesne technologie diagnostyczne oraz rozwiązania dla sektora medycznego, młodych lekarzy i studentów medycyny.
AGH Space Systems
Uczestnicy pokazów będą mieli możliwość zobaczenia i przedyskutowania aktualnych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych przez AGH Space Systems oraz zapoznania się z aktualną działalnością. Planowane są też pokazy systemu rakiet z silnikiem hybrydowym, prototypu łazika marsjańskiego, sondy planetarnej CanSat i elementów silnika rakietowego na paliwo ciekłe.
Mathworks
Podczas pokazów i prezentacji oprogramowania firmy Mathworks będzie można odbyć rozmowę z inżynierem aplikacji, który wyjaśni metody wykorzystania programowania MATLAB I Simulink do projektowania m. in. łazików marsjańskich.
Kielecki Park Technologiczny Platforma Startowa Technopark Biznes Hub
Technopark Biznes Hub to platforma, która ma na celu nieodpłatną pomoc młodym ludziom w stworzeniu jak najlepszych warunków do przekształcania ich pomysłów w firmy typu startup. Animatorem Platformy jest Kielecki Park Technologiczny, miejsce nastawione na innowacyjność, otwarte na współpracę z przedsiębiorcami i oferujące pakiet usług szytych na miarę. Partnerami są Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A Centrum - Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny Aeropolis, Inkubator Technologiczny Sp. z o.o. w Stalowej Woli oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.
Studeckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR
Pokaz robotów mobilnych: Quadron autonomiczny quad, Bioloid robot humanoidalny oraz robot czworonożny, przykłady robotów uczestniczących w zawodach Sumo Challenge, przykłady robotów latających. Dodatkowo przewidziany jest konkurs, w której nagrodami będą gadżety drużyny Raptors, biorącej udział w ERC.
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
Zaprezentowana zostanie szeroka gama robotów mobilnych, m. in. roboty typu line follower, roboty sterowane bezprzewodowo, roboty autonomiczne. Zainteresowani poznają proces tworzenia elementów w technologii druku 3D. Planowany jest pokaz projektów i symulacji zrobotyzowanych stanowisk przemysłowych.
ZORTRAX STORE
Prezentacja możliwości, zastosowań i obsługi drukarek 3D. Pokazy druku 3D, procesu przygotowania do niego wraz z omówieniem.
Laboratorium Geologii Planetarnej, Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk
Na stanowisku będzie można zapoznać się z informacjami na temat ciał niebieskich bliskich Ziemi. Zaplanowane są pokazy Fazy Księżyca - prezentacja połączona z krótkimi warsztatami i Mapy Marsa - na stanowisku wystawione będą beomorficzne mapy Marsa z rejonu Valles Marineris. Na stanowisku będzie można sobie zrobić zdjęcie kamerą termowizyjną.
Space Garden - jednodniowe sympozjum Astronaut preparation for long duration space flight
Sympozjum z udziałem analogowych astronautów dotyczące rozwoju symulacji misji planetarnych. Sześciu astronautów zaprezentuje wyniki pierwszej polskiej misji testowej i odpowie na pytania publiczności. Zespół kontroli misji podzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi znaczenia przeprowadzania symulacji misji planetarnych, a ponadto zaprezentowany zostanie atlas meteorytów sporządzony przez astronautów w czasie misji.
Wszystkie komentarze