WiMBP - Wypożyczalnia główna
Dąbrowskiego 33 a
Porusz literaturę! Warsztaty animacji poklatkowej - pt. godz. 9
"Warsztaty zogniskowane są na pobudzeniu wyobraźni zmysłowej poprzez użycie animacji gotowych obiektów o różnym kształcie, strukturze i fakturze. Projekt ma na celu obudzić zainteresowanie czytelników głębszym wnikaniem w specyfikę literackiego świata przedstawionego. Ma również stymulować bardziej refleksyjne i zaangażowane podejście do literatury, która może być doskonałym punktem wyjścia dla opowiadania poprzez inne media. Warsztaty mają w swoim założeniu odpowiadać na obecny we współczesnej kulturze trend do tworzenia narracji transmedialnych, biorąc za swoją bazę, najbardziej tradycyjne medium, jakim jest literatura" - czytamy o projekcie warsztatów "Porusz literaturę".
Warsztaty poprowadzą: Magdalena Krzosek, doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego w zakresie kognitywistyki, specj. procesy sensoryczne, korelacje międzyzmysłowe, przekazy audiowizualne oraz studenci z Instytutu Filozofii UR. Autorka, z zawodu realizator multimediów, chce w ten sposób niejako oswoić literaturę oraz wskazać na jej wciąż istotne miejsce w kulturze audiowizualnej.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komiksowo z Rafałem Szłapą
24 października 2016 r. w godz. 11.00-13.30 w Wypożyczalni Muzycznej, przy ul. Żeromskiego 2, odbędą się warsztaty komiksu z Rafałem Szłapą.
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników ze specyficznym językiem, jakim posługuje się
sztuka komiksowa:
- Komiksowa Plansza - ciąg obrazków jako zapis zdarzenia. Różne rozmiary i kształty kadrów oraz wpływ tego zróżnicowania na tempo i nastrój opowieści.
- Techniki prowadzenia opowieści, "triki", używane przez rysowników.
- Chmurki i zagadnienie tekstu na komiksowej planszy. Kierunek czytania, zróżnicowane kształty chmurek i ich znaczenie, od ukazania przemyśleń do całej gamy emocji.
- Bohater komiksowy - o czym należy pamiętać przy jego tworzeniu. Omówienie znanych komiksowych postaci i cech charakterystycznych, które je definiują. Rysowanie emocji.
W części praktycznej uczestnicy będą tworzyć własne, kilkukadrowe historyjki. Najciekawsze prace zostaną wydrukowane na koszulkach.
Rafał Szłapa - absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor popularnej serii komiksowej "Bler". Publikował komiksy i ilustracje, m.in. w "Arenie Komiks", "Nowej Fantastyce", "Przekroju", "Gazecie Wyborczej". W 2006 r. ukazała się antologia jego komiksów "Pozdrowienia z Interstrefy", w tym samym roku prezentował swoje prace w ,amerykańskiej antologii "Hope". Zajmuje się również reklamą. Przygotowywał storyboardy do kampanii wielu znanych marek. Jest autorem plakatów, okładek książkowych oraz ilustracji. Współpracuje z wydawnictwami Fabryka Słów, Znak, Post i eSPe.
Grzebałkowska 27 października
27 października odbędzie się spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, pisarką nominowaną do Nagrody Literackiej "Nike" za książkę "1945. Wojna i pokój", historyczką, reporterką, autorką biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Początek o godz. 17, w budynku WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny!
Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) - pisarka nominowana w 2016 r. do Nagrody Literackiej "Nike" za książkę "1945. Wojna i pokój", reporterka. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Laureatka, m.in. Nagrody Grand Press (2009) oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego (2014). Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego ("Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego") oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich ("Beksińscy. Portret podwójny").
Wszystkie komentarze