Projekt mgr inż. arch. Magdaleny Wazio to rewitalizacja wnętrza urbanistycznego przy ul. Okrzei, Kopernika nr 11 i 9 i pl. Ofiar Getta w Rzeszowie. To okolica w centrum miasta, ale nie ciesząca się najlepszą opinią, zamknięte podwórko starych kamienic, które z zewnątrz, od głównych ulic wyglądają bardzo dobrze, ale są zaniedbane od strony dziedzińca.
PATRYK OGORZAŁEK
- Takie rewitalizacje to bardzo ważny i potrzebny projekt. Śródmieścia miast często bywają zaniedbane, nie tylko w Rzeszowie. Ludzie chętniej wyprowadzają się na obrzeża, a centra się wyludniają. Przy pomocy rewitalizacji można podnieść standardy mieszkaniowe - wyjaśnia Magdalena Wazio.
PATRYK OGORZAŁEK
To miejsce, które ma duży potencjał ze względu na powierzchnię. - Dziś większość terenu zajmuje wybetonowany parking, zakrzaczone trawniki, poodgradzane fragmenty działek, a mogłaby tu powstać przestrzeń integrująca mieszkańców kamienic - uważa autorka. Zaproponowała wkomponowanie w tę przestrzeń trzech nowych budynków, o lekkiej, drewnianej konstrukcji, dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i osób starszych. - Pełniłyby funkcję rekreacyjną, warsztatową, wystawienniczą, ale także mogłoby tam powstać np. przedszkole, mediateka dla młodzieży. Główny budynek jest jednokondygnacyjny, kolejny: dwu- i jednokondygnacyjny z tarasem i ogrodem zimowym na dachu, a najmniejszy - czterokondygnacyjny, dostosowany do wysokości sąsiedniego budynku - wyjaśnia Magdalena Wazio.
PATRYK OGORZAŁEK
Sercem tego miejsca miałby być wspólny plac dla mieszkańców. Urządzenia do zabaw dla dzieci są rozrzucone po całym placu, by ożywić przestrzeń.
Powstałby tu podziemny tunel do zabaw dla dzieci, hamaki, ażurowe namioty do zabaw dla dzieci, czy ścianka wspinaczkowa na jednej ze szczytowych ścian.
PATRYK OGORZAŁEK
Ogrody wertykalne to także sposób na wykorzystanie ścian szczytowych, które dziś straszą. - To znane rozwiązanie, bardzo często stosowana w wielu krajach. Zielone ściany są bardzo dobrze odbierane przez mieszkańców, niezależnie od ich wyczucia estetyki, bo zieleni brakuje w tkance miejskiej - wyjaśnia Magdalena Wazio.
Wszystkie komentarze