Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
1 z 17
Milionowe projekty w zamku
Muzeum-Zamek w Łańcucie dopiero chwaliło się nowymi wnętrzami na II piętrze po trwającym kilka lat remoncie, a już rozpoczyna kolejny ogromny projekt remontowy, o budżecie ponad 41 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 28 mln zł. Pozostałą część stanowią środki Samorządu Województwa Podkarpackiego (ponad 5 mln zł) oraz środki własne (prawie 7,5 mln zł).
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
2 z 17
Dla zwiedzających nie widoczne, ale ważne
Prace remontowo-konserwatorskie już trwają. Rozpoczęły się od rzeczy ważnej, choć dla zwiedzających niewidocznej - uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. - Mocno zdegradowany jest system podziemny - tłumaczy Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
3 z 17
Wreszcie po równym!
Od wielu lat goście łańcuckiego parku potykali się na nierównych, kruszących się alejkach. Sam Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie, określa je jako skandaliczne, ale nareszcie może obiecać, że wreszcie z tym koniec! - Będą równe alejki - zapowiada dyrektor.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
4 z 17
Tylko żwirowe
Nawierzchnie alejek będą żwirowe. - Wykluczamy zarówno betonowe jak i układane z kostki nawierzchnie alejek, bo wówczas park straciłby pozycję parku zabytkowego - wyjaśnia Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
5 z 17
Więcej alejek
Park ma ok. 32 ha, z czego niespełna 3 ha stanowią alejki. Będzie ich więcej, bo tam, gdzie to możliwe nastąpi odtworzenie starego układu, widocznego na mapie z około 1930 r. Część starych alejek została zasypana, teraz mają zostać przywrócone.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
6 z 17
Więcej światła!
Część alejek będzie miała zamontowane oświetlenie, chodzi przede wszystkim o trasę prowadzącą z zamku do wozowni. Docenią to z pewnością m.in. goście Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, którzy po koncertach łamali obcasy i ryzykowali wybite zęby na krzywych alejkach, które musieli przemierzać w całkowitych ciemnościach. Niestety oświetlenie nie będzie na stałe.- Oświetlenie będzie działało tylko okazjonalnie, w sytuacjach kiedy w zamku będą odbywać się wieczorne imprezy lub zwiedzanie po zmroku. Chyba, że zostanie zawarte porozumienie z miastem na częstsze wykorzystywanie oświetlenia - mówi Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
7 z 17
Nowe ogrodzenie
W godnym pożałowania stanie jest ogrodzenie parku. Część prętów jest wygięta lub wyłamana. - Niszczą je mieszkańcy, którzy próbują się dostać do zamkniętego nocą parku - mówi dyrektor. Ogrodzenie - pręty i murki - zostanie w całości odrestaurowane.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
8 z 17
Jeszcze więcej nowości w parku
W parku zostanie zamontowany monitoring, będzie też sieć WiFi - a ta nowość z kolei wiąże się z planami uruchomienia w przyszłości internetowego przewodnika po parku, który będzie nas prowadził za pośrednictwem np. smartfona.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
9 z 17
Zamek będzie jak nowy
Zamek w ostatnich latach wypiękniał w środku dzięki intensywnym pracom konserwatorskim. Wygląd okazałej budowli z zewnątrz jednak pozostawia wiele do życzenia. Dyrekcja zamku od lat tęsknym okiem spoglądała na kruszący się tynk z elewacji i odrapane okna. Nic dziwnego - zamkowa stolarka okienna ostatnio była rewitalizowana w latach 50. XX w. Dzięki unijnemu dofinansowaniu wreszcie może planować odświeżenie wyglądu całego zamku. Będzie jak nowy.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
10 z 17
Sypią się mury i mosty
XVII-wieczne fortyfikacje, mała architekturę w parku, wszystkie mosty - to elementy, które nie były remontowane przez lata. - Musimy je zachować dla następnych pokoleń - mówi dyrektor Wojtowicz. Na czas remontu mosty prowadzące do zamku przez fosę będą zamknięte na zmianę. Do planu remontów zostaną dostosowane trasy dla turystów.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
11 z 17
Koparki na dziedzińcu
Odrestaurowane zostaną oba zamkowe dziedzińce. Na oba wjedzie ciężki sprzęt, który będzie rozbijał starą, pokrzywioną nawierzchnię. Potem zostanie ułożona nowa.
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
fot. Muzeum-Zamek w Łańucie
12 z 17
Sensacja w piwnicach
Prawdziwą sensacją będzie jednak odtworzenie i udostępnienie zwiedzającym luksusowych Łaźni Rzymskich, znajdujących się w piwnicach Zamku, w których relaksowali się goście ordynata w latach 20. XX w.
fot. Muzeum-Zamek w Łańucie
fot. Muzeum-Zamek w Łańucie
13 z 17
Nowoczesne i piękne
Łaźnie były wyposażone w najnowocześniejsze jak na owe czasy systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, bar i pokój wypoczynkowy. Ściany i sklepienie są bogato zdobione, pokryte m.in. polichromiami przedstawiającymi trytony. Mimo, że wnętrza są bardzo zniszczone, to zachowały się malowidła.
fot. Muzeum-Zamek w Łańucie
ARCH. MUZEUM-ZAMEK W ŁAŃCUCIE
14 z 17
Leżanka zachowana
Niestety niemal całe wyposażenie łaźni zostało zniszczone a dębową boazerię na ścianach zdjęto, bo zaatakował ją grzyb. Leżanka do masażu z marmurowym blatem zachowała się jako jeden z nielicznych elementów wyposażenia łaźni. Stała w zamkowej pracowni konserwacji.
fot. Muzeum-Zamek w Łańucie
ARCH. MUZEUM-ZAMEK W ŁAŃCUCIE
15 z 17
Kolekcjonerzy pomóżcie!
Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie liczy na pomoc kolekcjonerów w odszukaniu artefaktów, dzięki którym udałoby się możliwie najwierniej odtworzyć wyposażenie luksusowej łaźni ordynata.
fot. Muzeum-Zamek w Łańucie
ARCH. MUZEUM-ZAMEK W ŁAŃCUCIE
16 z 17
fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie
17 z 17
Będzie hit!
Zrekonstruowane łaźnie rzymskie mają szansę stać się turystycznym hitem Muzeum-Zamku w Łańcucie. Dyrekcja liczy, że realizacja całego projektu będzie inwestycją, która zaprocentuje znaczącym wzrostem zainteresowania turystów łańcuckim zamkiem. A najlepsze jest to, że na łaźnie, elewację jak nową i wszystkie pozostałe odremontowane elementy nie trzeba wcale długo czekać. Remonty mają zostać zakończone już w 2019 r.
Wszystkie komentarze
Poza tym jednym plany oczywiście na plus :)
2. Czy pokażą te zabytki które są jedyne lub bardzo rzadkie w PL, a których przewodnicy nie mówią (obraz Sofonisby wiszący w korytarzu nad szafą)?
3. Pozwolą korzystać z parku także rowerzystom (oczywiście po wyznaczonych trasach) - aktualnie jest zakaz, za dwóch ociężałych panów strażników jeździło sobie po alejkach w celach patrolowych jakimś "Żukiem"
4. Czy będzie można kupić jakieś wydawnictwa (kartki pocztowe, książki, albumy na odpowiednim poziomie) a nie wydania sprzed kilkudziesięciu lat ?