Ta książka niczego nie zmieniła w moim poczuciu przynależności narodowej. Ja nie poczułem się Żydem. Poczułem się tym, kim byłem: Polakiem - mówił Jarosław Kurski, pierwszy wicenaczelny "Gazety Wyborczej". Na spotkaniu poświęconym jego książce "Dziady i dybuki" w Rzeszowie i Kolbuszowej opowiedział o trudnych losach jego rodziny oraz o dochodzeniu do prawdy o własnych korzeniach.

Jarosław Kurski przez wiele lat rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę.

 - "Nie wiesz, co robisz. Ja nie jestem żadną Żydówką. Ja jestem Polką, Polką, Polką!" - wykrzyczała mi w nocy, kiedy w poprzedniej książce "Wódz" o Lechu Wałęsie chciałem zawrzeć niewinne zdanie: napisałem, że zwolennicy Wałęsy, po to, żeby ją zdyskredytować, uważali ją za Żydówkę. Mama słusznie odczytała grozę tej demaskacji i zażądała ode mnie, żebym to zdanie wykreślił. Zrobiłem to, a kiedy już zostałem owładnięty przez dybuki i postanowiłem napisać książkę, zastrzegła, że mogę to zrobić dopiero po jej śmierci. Powiedziała, że nie chce być świadkiem tego, co się rozpęta, kiedy zostanie opublikowana. Słowa dotrzymałem - kontynuował.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ech, jakie to smutne, że trzeba u nas pisać książki na ten temat i udowadniać tego typu oczywistości
  Mnie to wszystko jakoś żenuje
  Całe to udowadnianie, że "jestem Polakiem"
  No pewnie, że jesteś!
  Jeśli wiesz, jak miała na imię dziewczyna Bolka i Lolka oraz ten koleś, co siedział w celi w Dziadach - to jesteś Polakiem i już!
  To się nazywa "kod kulturowy" - nic innego nikogo nie powinno obchodzić
  Żadne badania krwi, DNA, zawracanie dupy zwykłe
  Hitlera takie rzeczy interesowały, ale on już dawno zdechł

  Dla mnie to trochę jak z Olisadebe - on zapewne do dziś nie wie, że to była Tola i Konrad, ale jak już tu zamieszka i będzie miał dzieci - to jego dzieci będą wiedzieć tego typu rzeczy (o Toli się dowiedzą od dziadków)
  Kolor skóry nie ma znaczenia, religia tak samo
  Polskość to mentalność
  Ojczyzna Polszczyzna, te sprawy

  A jak ktoś ma to w dupie i po prostu lubi tu u nas mieszkać - to też oczywiście zapraszamy, bo należy mieć w dupie, że ktoś ma w dupie - byle dało się z tym kimś fajnie napić i pogadać :)
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Ale po co te wszystkie dupy?....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @pracz
  To akurat bardzo celny passus
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @pracz
  Nie wiesz po co...?
  Rozmarzyłem się, przepraszam...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jestem Europejczykiem urodzonym w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Tu ludzie majo um i swoje wiedzo. O tym, kto Polak na bagnety a kto Żyd do Syjamu, popytaj dobrodzieja. Na podkarpackiej równi umysłowej nawet wiosną panuje jesień średniowiecza.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Przepięknie napisana, historia Polaków i mieszkańców Polski w pigułce.
  @TeoK
  I jak głębiej poszperać to historia każdego z nas
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jestem tuż po...Nie przypuszczałam że ją przeczytam" jednym tchem". A jednak....
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dla mnie to gorzka lektura. Cały w niej przedstawiony proces asymilacji jest czymś strasznym. Wróciłam do prawie 2 dekady starszej monografii Joanny Olczak - Ronikierowej. I jednak jej bohaterowie są bardziej zrozumiali, a to, kim są i kim się stają, nie odstręcza i nie budzi zgrozy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0