Typ Krzysztofa Plamowskiego, prezesa Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów
Trasa jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego Greenways Karpaty Wschodnie o numerze R 61. Przebiega na terenie Polski południowo-wschodniej i składa się z 10 pętli gminnych oraz szlaków łącznikowych pomiędzy nimi - one liczą blisko 1300 km. Całość łączy główny szlak międzynarodowy o długości ok. 130 km biegnący wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie przez trzy kraje: Polska, Słowacja, Ukraina i trzy parki narodowe: Bieszczadzki, Połoniny (Słowacja) i Użański (Ukraina) oraz kilka parków krajobrazowych.
*Szlak na terenie Polski liczy około 700 km. Średni czas przejazdu uzależniony jest od umiejętności rowerzysty, jego kondycji, czasu poświęcanego na kontemplację przyrody i innych atrakcji na trasie. Przeciętny rowerzysta - turysta porusza się ze średnią prędkością ok. 10 - 15 km/godz. - można więc zakładać, że aby przebyć cały szlak, trzeba poświęcić na to około trzy - cztery dni - 10-15 godzin jazdy dziennie.
* Nawierzchnia trasy jest głównie asfaltowa, nadaje się więc dla każdego turysty. Ze względu na ukształtowanie terenu: trasy położone na południu regionu są trudniejsze, natomiast te wokół Ustrzyk Dolnych i Leska są łatwiejsze, bardziej dostępne dla rodzin z dziećmi.
* Każda trasa gminna ma inne ukształtowanie i biegnie przez inne przełęcze. Z zasady trasy prowadzone są przez jak najniższe wzniesienia, wzdłuż rzek i potoków. Na trasie R 61 Greenway Karpaty Wschodnie najwyższymi wzniesieniami są Glinne nad Leskiem oraz przełęcz nad Roztokami Górnymi, gdzie szlak przekracza granicę polsko - słowacką. Na całej trasie R 61 najwyższym odcinkiem jest Przełęcz Użockie na Ukrainie.
* Miejsc do napraw rowerów można szukać w gospodarstwach agroturystycznych oraz w sklepach rowerowych w Ustrzykach Dolnych i Lesku. Przy trasie są liczne miejsca odpoczynkowe zbudowane przez Lasy Państwowe. Dobrze zjeść, odpocząć, przypiąć rower można przy karczmach, restauracjach i barach.
* Na całej trasie rowerowego szlaku R 61 Greenway Karpaty Wschodnie Zielony Rower Bieszczady jest nawierzchnia asfaltowa. Odcinki gminne poprowadzone są po drogach leśnych tzw. zrywkowych charakteryzujących się utwardzoną asfaltem nawierzchnią szutrową, niestety w wielu miejscach dziurawą. Z drugiej strony - zmniejsza to znacznie ruch samochodowy, co jest korzystne dla rowerzystów :-)
* Szlak Zielony Rower Bieszczady jest szlakiem dziedzictwa przyrodniczo - kulturowego. Poprowadzony został w sposób łączący zabytki (cerkwie, kościoły, kirkuty, zamki - Załuż, Lesko) oraz różne inicjatywy (pracownie ikon, rękodzieła ludowego: krywulki, wikliniarstwo, garncarstwo, bibułkarstwo, pieczenie chleba itp.), a także przez najciekawsze przyrodniczo tereny Środkowej Europy, czyli Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie" - jedyny rezerwat na świecie położony na terenie trzech krajów.
* Trasa główna R 61 przebiega przez teren Polski od Krościenka przez Dźwiniacz Dolny, Bezmiechową, Lesko, Myczkowce, Solinę, Bukowiec, Cisną do Roztok Górnych i dalej na Słowację przez Starinę do Ubli (granica z Ukrainą) i dalej przez Małyj Biereznyj, Przełęcz Użocką, Turkę, Rozłucz, Stary Sambor, Chyrów do Polski (samochodowe przejście graniczne Smolnica - Krościenko - niestety bez możliwości przekroczenia go na rowerze).
Fot. Radosław Plamowski
Wszystkie komentarze