Bar Taurus
Rzeszów, ul. Podkarpacka 190, czynny całą dobę, 17 870 10 10, barrzeszow@stan-taurus.com.pl, bary-taurus.pl/pl/nasze-bary/rzeszow
Przejęty przez PPM "Taurus" z Pilzna istniejący tu od dawna obiekt gastronomiczny umiejętnie przebudowano, tworząc wygodny do korzystania bar całodobowy, z parkingiem i częścią hotelową na piętrze. Jednorazowo bar może przyjąć 130 gości, a w sezonie letnim dysponuje dodatkowo 20 miejscami na zewnątrz.
Zupy to klasyczne m.in. żurki (także z jajkiem i kiełbasą), barszcz czerwony, rosół wołowy z kołdunami, flaczki wołowe. Ale szlagierem menu jest oczywiście solidna porcja podkarpackiej golonki z Pilzna z chrzanem i musztardą, chętnie zamawianej nie tylko przez kierowców. Są także pierogi pilzneńskie, można wybierać aż z ośmiu rodzajów (także z nadzieniem owocowym), podobnie jak i pierożki pieczone (szlagier roku 2014), naleśniki, gołąbki, łazanki, krokiety, kluski leniwe, a nawet knedle. Królem karty jest mistrzowski pstrąg po machowsku z masłem czosnkowym i koperkiem pieczony na grillu.
Wędliny i wyroby garmażeryjne pochodzą z PPM Taurus z Pilzna, producenta wyrobów tradycyjnych, z których 15 zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Miejsce to znane jest z organizowanych tu niedawno cyklicznych imprez otwartych dla publiczności, pod hasłem Rzeszów gotuje.
Archiwum Pro Carpathia
Restauracja Gościniec
Rzeszów, ul. Przemysłowa 3, czynna poniedziałek-sobota 8-22, niedziela 10-21, 17 866 88 66, 17 866 88 78, kontakt@gosciniec.rzeszow.pl, www.gosciniec.rzeszow.pl
Karczma usytuowana jest w centrum handlowo-przemysłowym miasta. Obiekt ma ciekawą bryłę, z mocno zaakcentowanymi detalami z drewna. Wnętrze zdobią stare meble, obrazy i dawne reklamy zawieszone na ścianach, a także spora kolekcja glinianych figurek znanej artystki ludowej z Medyni Głogowskiej - Władysławy Prucnal. Przygotowywane są tu tradycyjne dania kuchni regionalnej i polskiej. Na dobry początek czeka chleb wiejski ze smalcem, proziaki z masłem czosnkowym, z tytułem Agro Polska, czy ziemniak faszerowany farszem kapuściano-mięsno-grzybowym po rzeszowsku (wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych).
Archiwum Pro Carpathia
Z zup wybieramy np. żurek dynowski, krupnik, zupę jarosza (kartoflankę), barszcz czerwony wiejski lub kapuśniak. Na każdy weekend jest też rosół z wiejskiej kury z domowym makaronem. Mocną stroną są ręcznie robione pierogi - cztery rodzaje - w tym z kapustą i grzybami oraz kresowe. Wyróżniają się gołąbki w liściach winogron, wyjątkowy smak żeberek w kapuście i golonki bez kości. W sobotę przygotowywany jest czulent, potrawa żydowska - jednogarnkowe danie z mięsa wołowego, fasoli, cebuli i kaszy pęczak. W menu figurują także: wędzone śliwki w boczku, zrazy polskie z sosem, karkówka pieczona w sosie borowikowym, a w sezonie grillowany oscypek od bacy Wojtka Komperdy. Na deser placek Rzeszowiak (na Liście Produktów Tradycyjnych).
Wszystkie komentarze